Szwecja wstrzymuje szczepienia Moderną dla osób urodzonych w 1991 roku i później

Magdalena Targańska6 października, 20212 min

Szwedzkie władze zdrowotne poinformowały w środę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 preparatem Moderna osób urodzonych w 1991 roku i później. Jak podkreślono, decyzję podjęto ze względów ostrożności po wystąpieniu przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Wśród nich wskazano zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia. „Według nowych wstępnych analiz wzrost ryzyka ich wystąpienia jest widoczny w ciągu czterech tygodni po szczepieniu, głównie w ciągu pierwszych dwóch tygodni” – podał Urząd Zdrowia Publicznego.

Od 1 grudnia osobom urodzonym w 1991 roku oraz później podawana będzie w Szwecji szczepionka Pfizera.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella „osoby, które już zostały zaszczepione jedną lub dwiema dawkami nie powinny martwić się, gdyż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo małe”. „Dobrze jednak wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę” – podkreślił.

Jak dodano, zapalenie mięśnia sercowego najczęściej przechodzi samoistnie, warto jednak skonsultować się z lekarzem. Wśród objawów choroby wymieniono: zmęczenie i duszności, ból ciała i gorączka, nieregularne bicie serca i kołatanie, ból oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk