Korea Płd./ Kobiety ciężarne będą szczepione przeciw Covid-19

Karol Kwiatkowski6 października, 20213 min

Od piątku w Korei Południowej rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciwko Covid-19 dla kobiet ciężarnych; władze chcą, żeby do końca października zaszczepiło się 80 proc. dorosłej populacji – poinformował w środę Reuters.

Instytucje zdrowotne w tym kraju uważają zaszczepienie kobiet w ciąży za kluczowe w osiągnięciu tego celu. Tłumaczą że zmniejszy to u nich ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci z powodu Covid-19.

Szczepienia dla przyszłych matek rozpoczną się 18 października. Agencja ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA) zatwierdziła dla nich preparaty koncernów Moderna i Pfizer.

„Szczepionki są bezpieczne dla ciężarnych kobiet i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko roznoszenia przez nie Covid-19 i poważnego zachorowania” – powiedziała dyrektorka KDCA Jeong Eun-kyeong.

Według oficjalnych danych, z 731 kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem w sierpniu ok. 2 proc. miało ciężki przebieg choroby. To sześć razy więcej, niż w wypadku pozostałych kobiet w wieku 20-45 lat. Lekarze radzą jednak, żeby w przypadku ciąży trwającej krócej niż 12 tygodni konsultować się z personelem medycznym przed przyjęciem zastrzyku.

Dotychczas w Korei zaszczepiono 63 proc. dorosłej populacji. Od listopada rząd zamierza szczepić dzieci pomiędzy 12. a 17. rokiem życia i zapewnić dodatkowe dawki szczepionek dla osób powyżej 75. roku życia oraz tych, którzy pracują w domach opieki.

Reuters zauważył, że obecna fala koronawirusa przynosi mniej ciężkich przypadków Covid-19, co jest zasługą szczepień szczególnie u starszych osób. Od początku pandemii w Korei Płd. zakażonych zostało 321 tys. osób, 2524 osoby zmarły. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk