Szrot o negocjacjach z Czechami ws. Turowa: nie spodziewam się szybkiego rozstrzygnięcia

Magdalena Targańska3 października, 20213 min

Nie spodziewałbym się szybkiego rozstrzygnięcia tej sprawy; Czesi prowadząc te negocjacje chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej – tak szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot skomentował w niedzielę w TVP Info rozmowy Polski i Czech ws. kopalni Turów.

W piątek w Pradze odbyła się 17. runda polsko-czeskich negocjacji. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa „niewypowiadalną”.

Do sprawy odniósł się w niedzielę w programie TVP Info szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. „Pan prezydent tę sprawę monitoruje i wielokrotnie wypowiadał się, że jakiekolwiek przerwanie działalności przez kopalnię Turów nie wchodzi tutaj w grę – z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i bezpieczeństwa państwa przede wszystkim” – podkreślił prezydencki minister.

„Natomiast ja bym się nie spodziewał rozstrzygnięcia tej sprawy przed wyborami w Republice Czeskiej, które za tydzień przypadną” – powiedział Szrot. „Myślę, że Czesi prowadząc te negocjacje w ten a nie w inny sposób, chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej” – ocenił. „Można to zrozumieć, ale polski rząd nie powinien się na to zgadzać” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

 

Autor: Daria Kania

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk