Protestujący w białym miasteczku: zaostrzamy protest; w czwartek rozmowy ostatniej szansy

Nasza Polska1 października, 20215 min

Zaostrzamy protest. Pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zachęcamy ich, by przechodzili na jeden etat, zadbali o swoje zdrowie – powiedział w piątek rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe.

Liczymy na możliwość porozumienia we wtorek. W czwartek będą rozmowy ostatniej szansy – dodał.

„Chcielibyśmy zapytać ministra, dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle. Dlaczego pana zdaniem nadal tu jesteśmy? Dlaczego oddziały szpitalne, całe szpitale wypowiadają umowy, skoro pana zdaniem jest tak fantastycznie w naszej ochronie zdrowia?” – mówił na konferencji prasowej w Warszawie Kolbe.

Wyliczył placówki, w których zawieszono w ostatnim czasie działalność oddziałów z powodu braków kadrowych, a także wylistował miejscowości, gdzie są braki w obsadach karetek.

„Nie odejdziemy stąd. Zaostrzamy protest. Tak jak wcześniej powiedzieliśmy, pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Ponadto zachęcamy do tego, aby medycy i nie medycy przechodzili na jeden etat, by mogli zadbać o swoje zdrowie i spędzić czas z rodzinami” – przekazał Kolbe.

Dodał, że białe miasteczko działa już w pierwotnej formie, m.in. organizując wykłady. W weekend – jak przekazał – dla chętnych będą w nim prowadzone szczepienia przeciw COVID-19.

Pytany o kolejne, planowane na wtorek, rozmowy z MZ, Kolbe przekazał, że protestujący się do nich przygotowują.

„Liczymy, że tym razem, a przypominam, że są to przedostatnie rozmowy, będzie możliwość zawarcia porozumienia. Jeśli pan minister dalej nie będzie gotowy, to w czwartek będą rozmowy ostatniej szansy” – powiedział rzecznik białego miasteczka.

„Jeśli porozumienia nie będzie, będziemy zaostrzać protest jeszcze bardziej. Nie chcemy zabrzmieć, jakbyśmy kogoś straszyli. Kierujemy się dobrem pacjentów. Możliwości są szerokie” – stwierdził.

Dotychczas odbyły się cztery spotkania kierownictwa resortu zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie rozmawiano 21, 23, 28 i 30 września. Kolejne spotkanie planowane jest 2 października.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk