Warszawa/ Niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Płn. bez WC

Karol Kwiatkowski29 września, 20214 min

Niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Północ nie posiada WC. To więcej niż średnia krajowa dotycząca wszystkich budynków w miastach i na wsi.

1015 lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach miejskich nie posiada własnego WC. Stanowi to 9,2 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy. Natomiast w 998 mieszkań komunalnych na Pradze Płn. nie ma łazienki. Jest to 8,9 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy – wynika z odpowiedzi stołecznego ratusza na jedną z interpelacji.

Według danych GUS w 2020 r. w całym kraju toaletę posiadało 94 proc. lokali, a w łazienkę 91,8 proc. mieszkań.

„Przechodząc lub przejeżdżając przez nowoczesne dzielnice trudno czasami sobie uświadomić, że w stolicy tak wiele mieszkań nie ma toalety i łazienki” – mówi warszawski radny (PiS) Michał Szpądrowski.

Podkreśla, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości podejmował wiele inicjatyw mających na celu poprawę stanu technicznego mieszkań komunalnych, ale niestety bez skutku.

„Miasto w strategii gospodarowania lokalami komunalnymi przyjętej do 2025 r., a także biuro polityki lokalowej wskazuje, że stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia. O ile dobrze pamiętam, ponad połowa budynków znajdujących się w zasobie miejskim jest w złym stanie, ewentualnie przeciętnym” – wyjaśnia.

Zwraca uwagę, że nie tylko na Pradze Północ jest dużo mieszkań nie ma toalety, a ich mieszkańcy musza korzystać z wychodów na korytarzach, a nawet ze wspólnych szaletów znajdujących się w podwórzach.

Przyznaje, że w niektórych budynkach są trudności techniczne ograniczające możliwość budowy toalet. „W większości jednak problemem bierze się stąd, że samo gospodarowanie lokalami komunalnymi jest tragicznie niedofinansowane” – ocenia.

Zwraca uwagę, że miasto zabezpieczyło zaledwie połowę środków na remonty i budowę nowych mieszkań komunalnych, o które zabiegało biuro gospodarowania lokalami komunalnymi.

Przypomina, że Rafał Trzaskowski obiecał podczas kampanii wyborczej do warszawskiego ratusza zapowiadał budowę mieszkań na wynajem. „Warszawa musi inwestować w miejskie mieszkania. Chcę budować rocznie 1,5 tysiąca mieszkań na wynajem” – napisał na swoim profilu na Twitterze pod koniec lipca 2018.

Szpądrowski wskazuje, że w stolicy duża liczba budynków jednorodzinnych nie ma podłączenia do kanalizacji. Według danych MPWiK z ubiegłego roku Warszawie mieszkańcy prawie 34 tys. domów odprowadzali ścieki do szamb, a budynków 22 tys. było pozbawionych wody z wodociągów. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk