Niedzielski: Hejt to trucizna, która zatruwa umysły; musi znikać z przestrzeni publicznej

Magdalena Targańska27 września, 20216 min

Hejt to trucizna, która zatruwa umysły. Hejt musi znikać z przestrzeni publicznej. Nie ma tolerancji dla hejtu – podkreślał w poniedziałek w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski, inaugurując kampanię #świętokrzyskieNIEhejtuje.

Hejt to trucizna, która zatruwa umysły. Hejt musi znikać z przestrzeni publicznej. Nie ma tolerancji dla hejtu – podkreślał w poniedziałek w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski, inaugurując kampanię #świętokrzyskieNIEhejtuje.

„Chcemy powiedzieć zdecydowane nie” – akcentował minister. „Chcemy pokazać, że postawa hejtu nie jest postawą dominującą, że ogromna większość ludzi nie godzi się na to, nie toleruje hejtu” – mówił. Hejt, jak podkreślał szef MZ, musi znikać z przestrzeni publicznej, bo „jest ogromnym zagrożeniem, trucizną, która systematycznie zatruwa umysły i ciała”.

Minister zwracał też uwagę, że hejt prowadzi do pojawiania się innych problemów, takich jak depresja czy próby samobójcze. „Wszystko zaczyna się od entera, od wciśnięcia klawisza i potwierdzenia komunikatu w sieci” – wskazywał.

„Niech ta kampania, niech województwo świętokrzyskie będzie początkiem, sygnałem dla całej Polski, że nie możemy być pasywni wobec tego, co się dzieje wokół nas” – zaapelował minister zdrowia.

Minister przypomniał, że sam doświadczał hejtu m.in. ze strony środowisk antyszczepionkowych czy przeciwników lockdownu, ze strony „różnych dziwnego typu organizacji, które po prostu mają jeden cel: kreowanie nienawiści”.

„I to kreowanie nienawiści trafia na grunt, w którym nie ma – czy przynajmniej do tej pory nie było – zdecydowanego nie. I niech ta kampania będzie wyrazem, małym kroczkiem, który – tak jak efekt motyla – wywoła ogromną, rewolucyjną, fundamentalną zmianę, że przestaniemy tolerować to, co nie powinno być tolerowane, bo jak będzie tolerowane, to będzie dalej rosło” – dodał Niedzielski.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówił, że skutki hejtu leczy się bardzo długom, a można nie wyleczyć ich w ogóle. „Czas, aby wspólnie zewrzeć szyki i powiedzieć hejtowi nie. Hejt osiąga efekt kuli. Mamy coraz mniej przestrzeni wolnej od hejtu ” – podkreślił.

Zwracał uwagę, że hejt dotyczący coraz bardziej najmłodszego pokolenia. „Obrażanie, wyśmiewanie było obecne zawsze, ale nigdy nie było tak monstrualnie przerabiane z uwagi na to, że dzieciaki mają dostęp do mediów społecznościowych w nieograniczonej formie. To, co kiedyś zostawało między dwójką dzieci, teraz może być multiplikowane na wiele różnych sposobów” – dodał wojewoda.

Kampania #świętokrzyskieNIEhejtuje skierowana jest do dzieci, młodzieży i do dorosłych i ma zwiększyć świadomość społeczną groźnego zjawiska hejtu. Poruszone zagadnienia dotyczyć będą przyczyn mowy nienawiści, rozpoznawania hejtu i znajomości różnorodnych jego form. Obejmie także psychologiczne, jednostkowe i społeczne skutki hejtu, a także da narzędzia i wiedzę do skutecznej z nim walki dzięki wsparciu odpowiednich służb i organów państwowych, jak policja, prokuratura czy sądy. Inicjatorem kampanii jest wojewoda świętokrzyski.

Podczas inauguracji wydarzenia zaprezentowany oficjalny spot filmowy kampanii. Reżyserem filmu jest Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, a operatorem Karol Łakomiec, współpracujący z największymi artystami muzycznymi w kraju.

W produkcję włączyli się również aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i dwoje młodych ludzi, którzy doświadczyli hejtu we własnym życiu.

 

Autor: Wiktor Dziarmaga

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk