Ks. Iżycki: Caritas Polska pomaga wszystkim uchodźcom, ale w granicach prawa

Magdalena Targańska23 września, 20214 min

Caritas Polska pomaga wszystkim bez względu na pochodzenie, religię, czy kulturę, ale działa w granicach istniejącego w Polsce prawa – powiedział w czwartek dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią.

„Jeżeli będzie taka możliwość, oczywiście udzielimy pomocy uchodźcom” – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 107. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy dyr. Caritas Polska, pytany o możliwość pomocy dla uchodźców na granicy z Białorusią.

Is. Iżycki poinformował, że był na miejscu wraz z dyrektorem Caritas Białostockiej, gdzie spotkał się także z kierownictwem Straży Granicznej. „Rozmawiałem z proboszczami parafii terenów przygranicznych. Wczoraj też rozmawiałem ze Strażą Graniczną. Nie mamy możliwości przyjazdu tam. Mogą tylko wjechać osoby, które mają specjalne pozwolenie – to są zazwyczaj rodziny mieszkańców oraz księża, którzy są proboszczami parafii będących w pasie objętym stanem wyjątkowym” – wyjaśnił dyr. Caritas Polska.

„Stoimy i czekamy na sygnał” – dodał. „Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej jest na bieżąco z kapłanami posługującym na miejscu. Jeżeli będzie taka możliwość, oczywiście udzielimy pomocy” – oświadczył ks. Iżycki.

Poinformował, że Caritas Polska jest także cały czas w kontakcie z Caritas Białoruś. „Oni też nie mogą tam dojechać. Wiem, że był Czerwony Krzyż Białoruski, ale Caritas nie została tam zaproszona” – zauważył ks. Iżycki.

Podkreślił, że Caritas Polska pomaga wszystkim bez względu na pochodzenie, religię, czy kulturę, ale – jak zaznaczył – „działa w granicach istniejącego w Polsce prawa”. „Pomagamy w ośrodkach zamkniętych dla uchodźców prowadzonych przez Straż Graniczną” – powiedział dyrektor Caritas Polska. Poinformował, że zostało tam wysłanych już kilka transportów z niezbędnymi produktami.

We współpracy z Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz proboszczem w parafii w Usnarzu Górnym Caritas przekazała darowizny w postaci: koców, termosów, odzieży i żywności” – poinformowała PAP Caritas Polska.

„Dla dzieci cudzoziemskich przebywających w wybranych ośrodkach dla cudzoziemców w Lininie pod Warszawą i Czerwonym Borze przekazano także plecaki i wyprawki szkolne” – dodano.

Łącznie na pomoc przeznaczono blisko 140 tys. zł. (PAP)

 

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk