4 grudnia PSL na kongresie wybierze nowe władze

Nasza Polska22 września, 20214 min

4 grudnia w Warszawie odbędzie się kongres PSL; zostanie na nim wybrany prezes Stronnictwa, Rada Naczelna i jej przewodniczący, Główny Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna – poinformował PAP wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.

Jak zaznaczył Klimczak, prawdopodobnie do połowy listopada co tydzień będą odbywać się zjazdy wojewódzkie partii. „4 grudnia zbierzemy się na kongresie i wybierzemy nowego prezesa partii, nowego przewodniczącego Rady Naczelnej, nowy skład całej Rady Naczelnej, oraz skład takich ciał jak: Główny Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna” – powiedział poseł PSL.

„Oczywiście podejmiemy tam także ważne decyzje o kierunkach politycznych” – podkreślił. „Zaproponuje je nowy prezes, którym mam nadzieję zostanie Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest on naszym naturalnym liderem, wprowadził nas do Sejmu, z dobrym wynikiem i ma duże poparcie wewnątrz struktur” – podkreślił Klimczak.

Klimczak nie wie jeszcze, kto będzie kontrkandydatem Kosiniaka-Kamysza na stanowisko prezesa partii. Jak powiedział, nic nie wie na temat oficjalnego kontrkandydata. „Nasz statut jasno mówi, że wybór prezesa musi odbyć się w sposób tajny, spośród dwóch kandydatów. Więc, jeżeli nie będzie naturalnego kontrkandydata – a raczej tak będzie – to wtedy trzeba będzie poprosić kogoś z delegatów, aby wystartował” – zaznaczył Klimczak.

Według niego „w takim przypadku zawsze dzieje się tak, że proponuje się osobę, która jest rozpoznawalna krajowo”. „Czyli na przykład jednego z prezesów wojewódzkich” – dodał poseł PSL.

Pod koniec maja Kosiniak-Kamysz podkreślił w rozmowie z PAP, że pod koniec roku powinien odbyć się kongres PSL, na którym ponownie wystartuje na prezesa partii.

W listopadzie 2020 r. politycy PSL informowali, że planowany na jesień kongres PSL został przełożony ze względu na panującą epidemię, która uniemożliwiła przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo-wyborczej w organizacjach powiatowych i wojewódzkich. Wyrażali nadzieję, że być może uda się zorganizować kongres na wiosnę przyszłego roku. Zgodnie ze statutem PSL, prezesa partii wybiera się na kongresie bezwzględną większością głosów spośród co najmniej dwóch kandydatów.(PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk