Rosja/ Trwa trzeci, zasadniczy dzień głosowania w wyborach parlamentarnych

Magdalena Targańska19 września, 20214 min

W Rosji trwają wybory do niższej izby parlamentu Dumy Państwowej – pierwsze, podczas których głosowanie odbywa się przez trzy dni. Niedziela jest zasadniczym dniem głosowania. W dwudniowym głosowaniu przedterminowym oddało dotąd głos 31,5 proc. wyborców.

Trzydniowe głosowanie to nowość na wyborach parlamentarnych. Po raz pierwszy zorganizowano takie wydłużone głosowanie w 2020 roku, powołując się na epidemię koronawirusa. Rosjanie w ten sposób głosowali nad zmianami w konstytucji.

Dane o frekwencji na poziomie 31,5 proc. są wstępne i nie uwzględniają głosowania przez internet. Głosowanie online zorganizowano w Moskwie, obwodzie niżnienowogrodzkim, kurskim, jarosławskim, murmańskim i rostowskim, a także w Sewastopolu na anektowanym Krymie. Ocenia się, że może ono objąć do 10 mln osób.

Rosjanie wybierają 450 deputowanych Dumy Państwowej. 250 parlamentarzystów zostanie wybranych z list partyjnych, 250 – w okręgach jednomandatowych. Obserwatorzy uważają, że władzom zależy, by obecną konstytucyjną większość w Dumie zachowała partia Jedna Rosja, do której należy większość urzędników państwowych i gubernatorów (szefów regionów).

Krótko przed wyborami współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego ogłosili nazwiska rekomendowanych kandydatów: tych, którzy mają największe szanse pokonania reprezentantów Jednej Rosji. Celem takiej strategii, którą Nawalny nazwał „inteligentnym głosowaniem” miało być osłabienie stanu posiadania Jednej Rosji. Strony internetowe i aplikacje związane z tym projektem są jednak blokowane.

Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych w Rosji mogą uczestniczyć mieszkańcy tzw. republik ludowych w Donbasie – struktur powołanych przez prorosyjskich separatystów. Przyjechali oni do lokali wyborczych w obwodzie rostowskim graniczącym z Ukrainą. Niezależna telewizja Dożd podała, że niektórzy z głosujących otrzymali paszporty rosyjskie tuż przed głosowaniem.

Równolegle z wyborami parlamentarnymi trwają w wielu podmiotach Federacji Rosyjskiej wybory do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych i wybory szefów regionów. Skład regionalnych zgromadzeń ustawodawczych wyłoniony zostanie w 39 regionach, a więc w blisko połowie spośród ponad 80 podmiotów Federacji Rosyjskiej. Wybory szefów regionów odbywają się w 12 podmiotach FR.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk