Marszałek Sejmu składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące wypowiedzi posła Brauna

Karol Kwiatkowski16 września, 202115 min

Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę; w związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Adama Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury – poinformowała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Poseł Grzegorz Braun groził w czwartek z mównicy sejmowej ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. „Będziesz pan wisiał” – krzyknął z mównicy sejmowej Braun (Konfederacja), wygrażając palcem w kierunku siedzącego w ławach rządowych ministra.

„Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę. Nie ma miejsca na groźby karalne w polskim Parlamencie, ani w całej przestrzeni publicznej. W związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury” – zapowiedziała we wpisie na Twitterze marszałek Witek.

Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej „w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia”. Po ministrze głos zabrał Braun. Poseł Konfederacji mówił o przyszłym „akcie oskarżenia” za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii Covid-19; już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: „Będziesz pan wisiał”.

Tuż po wypowiedzi Brauna, prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła, że poseł Konfederacji zachował się skandalicznie i zapowiedziała, że sprawą zajmie się Prezydium Sejmu. „Nie ma pan prawa tak się zachowywać, nie ma pan prawa takich słów używać. Pana sprawa będzie postawiona na Prezydium Sejmu. To jest wielki skandal” – powiedziała Kidawa-Błońska.

Zareagowali również inni posłowie, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zwracając się do Brauna powiedział, że nie wolno wobec nikogo mówić tak, jak on pod adresem Niedzielskiego. Szef PSL podkreślił, że to „groźba karalna” i „rzecz okropna”.

Ostatecznie wicemarszałek Kidawa-Błońska, powtarzając, że Braun zachował się skandalicznie, wykluczyła go z czwartkowych obrad Sejmu.

Minister Niedzielski zachowanie Brauna ocenił jako skandaliczne i nieakceptowalne. „Oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków w tej dziedzinie, bo ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił poseł Braun” – powiedział Niedzielski z mównicy sejmowej, gdy zabrał głos, by odpowiedzieć na pytania posłów.

Dodał, że „usunięcie posła Brauna na 15 minut z debaty, to nie jest odpowiednia kara”. „To jest skandal, po prostu skandal” – oświadczył minister.

Podziękował również innym posłom „za jednoznaczną postawę”. „Ale nie chciałbym, żebyśmy się zatrzymywali w tym, że tylko negujemy, a nie wyciągamy konsekwencji” – zaznaczył Niedzielski. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Jerzy

  16 września, 2021 at 4:55 pm

  „Będziesz pan wisiał”
  To nie groźba karalna, tylko proroctwo!
  Gdyby powiedział:
  ” powiększę cię Mendo!”
  to byłaby groźba karalna i obraza, ale tak to tylko zwykłe proroctwo!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk