W czwartek zarząd PO, w sobotę konwencja w Płońsku

Magdalena Targańska15 września, 20214 min

W czwartek po południu zbierze się zarząd PO, który ma podjąć ostateczne decyzje w sprawie przebiegu sobotniej Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej, która odbędzie się w Płońsku (woj. mazowieckie).

„To pierwszy przypadek, że konwencja PO spotyka się poza aglomeracją miasta wojewódzkiego” – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak zaznaczył, to decyzja przewodniczącego PO Donalda Tuska, żeby konwencję przeprowadzić właśnie w Płońsku. „Płońsk jest miastem symbolicznym, bo gdy Platforma wygrywała wybory w Płońsku, wygrywała je też w całym kraju. Tak było w 2007 i w 2011 roku. Zaś gdy przegrywała w Płońsku, przegrywała też w kraju” – powiedział Grabiec.

Podczas konwencji głos zabierze Donald Tusk, który odniesie się do aktualnej sytuacji politycznej w kraju; głos zabiorą także inni liderzy PO, a także osoby dotąd nie kojarzone z życiem politycznym.

Konwencja dokona też zmian w statucie PO, wprowadzając parytety kobiet i mężczyzn we władzach wszystkich szczebli. Zmiany w statucie umożliwią też zwiększenie liczby wiceprzewodniczących PO – dotąd jest ich tylko czterech.

W sierpniu zapowiadając konwencję Tusk potwierdził wcześniej sygnalizowany zamiar przywrócenia na stanowisko wiceprzewodniczącej PO byłej premier, obecnie europosłanki Ewy Kopacz. Jej ustąpienie podczas Rady Krajowej 3 lipca było – obok rezygnacji Borysa Budki – konieczne do tego, aby Tusk mógł przejąć władzę w partii. Zgodnie ze statutem PO, po rezygnacji przewodniczącego, jego obowiązki pełni najstarszy z wiceprzewodniczących. Po odejściu Kopacz, Tusk spełniał już kryterium wieku.

Zgodnie z deklaracją lidera PO na funkcję wiceprzewodniczącego ma także wrócić europoseł Bartosz Arłukowicz, który podczas Rady Krajowej ustąpił po to, aby Budka mógł zostać wiceszefem partii (był to jeden z warunków ustąpienia ówczesnego szefa PO). Tusk obiecał Arłukowiczowi i Kopacz przywrócenie do kierownictwa partii. Nowym wiceprzewodniczącym Platformy ma być również Cezary Tomczyk, którego były premier zamierza także uczynić osobą odpowiedzialną w partii za kampanie wyborcze.

Ostateczne decyzje co do kształtu zmian statutowych ma podjąć czwartkowy zarząd PO. Być może na posiedzeniu zarządu zostanie też rozstrzygnięte, czy konwencja zajmie się nową deklaracją ideową PO, przygotowaną przez zespół wiceprzewodniczącego Tomasza Siemoniaka. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk