UE/ Spurek chce zakazać wędkarstwa

Karol Kwiatkowski15 września, 202123 min

Polska europosłanka z frakcji Zielonych w PE Sylwia Spurek przedstawiła postulat wprowadzenia w UE zakazu wędkarstwa od 2023 r. Polscy europosłowie – Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (Lewica) – są przeciw.

Wędkarstwo jest jednym z najstarszych sportów świata. Najstarsza literatura wędkarska poświęcona łowieniu ryb pochodzi z czasów rzymskich z III i II wieku p.n.e.

Europosłanka Sylwia Spurek chce jednak, żeby było ono zakazane od 2023 r. To jeden z postulatów dot. ochrony zwierząt, który przedstawiła na Twitterze.

Sceptyczni wobec propozycji są jednak polscy europosłowie innych frakcji. Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział PAP, że jest absolutnie przeciwko. „Wędkarstwo ma długa tradycję w Polsce i innych krajach europejskich. Nie dajmy się zwariować i nie stawiajmy sprawy na głowie. starajmy się dbać o zwierzęta, o ich dobrostan, ale zakazanie wędkarstwa traktuje jako przykład skrajnie ideologiczny” – zaznaczył.

Również Bogusław Liberadzki (Lewica) jest – jak powiedział PAP – „absolutnie przeciwny takiemu postulatowi”. „To zupełnie niezrozumiały postulat, wydaje się nawet, że – przepraszam – pozbawiony sensu. Wędkarstwo to jest element nie tylko polskiej tradycji, ale też tradycji wielu państw. Propozycję traktuję jako dziwna fanaberię” – dodał.

Spurek broni jednak swojego postulatu. Jak tłumaczy, „w przypadku wędkarstwa trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, iż aspekt żywieniowy nie ma żadnego znaczenia”.

„To jest hobby, to jest rozrywka, to jest coś, co ludzie robią dla przyjemności. Pytanie, czy można krzywdzić, okaleczać, zabijać dla przyjemności. Czy tak samo dyskutowalibyśmy o takich praktykach, gdyby chodziło o psy i koty. (…) Jeśli chcemy budować kulturę praw zwierząt, nie możemy stosować taryfy ulgowej dla myślistwa i wędkarstwa” – powiedziała PAP eurposłanka Zielonych.

z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • George

  15 września, 2021 at 9:56 pm

  Dajcie spokój z tą Spurek! Ona nie tylko wygląda jak idiotka, ona po prostu idiotką jest. Chyba nikt nie traktuje jej poważnie, nawet komuszki z UE.

  Reply

 • Grzegorz

  16 września, 2021 at 10:12 am

  Miejsce tej pani nie jest w PE tylko w zakładzie psychiatrycznym.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk