ZagranicaFrancja/ Prezydent Macron zapowiedział kontrolę parlamentarną nad policją

Magdalena Targańska14 września, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek przeznaczenie dodatkowych 500 mln euro na policję w 2022 roku, podwojenie liczby policjantów w terenie w ciągu 10 lat oraz utworzenie organu kontroli parlamentarnej nad policją.

W długim przemówieniu wygłoszonym na dziedzińcu akademii policyjnej w Roubaix, w regionie Hauts-de-France, szef państwa ogłosił wprowadzenie w policji „istotnych” środków i „radykalnych” zmian.

W odpowiedzi na krytykę pod adresem Generalnego Inspektoratu Policji (IGPN) i oskarżenia o systemową „przemoc policyjną”, Macron bronił policji i zapowiedział utworzenie „parlamentarnego organu kontroli” tej formacji. Ogłosił też, że chce podwoić w ciągu 10 lat obecność policji w terenie.

W związku z sytuacją, że od 2016 roku Paryż jest epicentrum wielu gwałtownych protestów, w regionie stołecznym Ile-de-France władze utworzą ośrodek szkolenia policji i utrzymania porządku, aby szkolić siły prewencyjne (CRS) i żandarmerię odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas demonstracji

Macron zapowiedział również na przyszły rok przeznaczenie dodatkowo 500 mln euro na wdrożenie środków wsparcia dla policji, zaś budżet MSW Francji w 2022 roku wzrośnie o 1,5 mld euro.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 16 =