Uganda/ Ponad 90 tys. nastolatek zaszło w ciążę w czasie pandemii, gdy nie chodziły do szkoły

Karol Kwiatkowski12 września, 20213 min

Władze Ugandy wyraziły zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków ciąż wśród nastolatek w czasie lockdownu spowodowanego pandemią Covid-19 – podają w niedzielę ugandyjskie media. Ponad 90 tys. dziewcząt poniżej 18. roku życia zaszło w ciążę, gdy nie chodziły do szkoły.

Minister oświaty Janet Museveni zaapelowała do rodziców o pilnowanie dziewcząt.

„Nie ustanę w przypominaniu rodzicom, aby zawsze uważali na swoje dzieci, aby nie zachodziły one w ciążę podczas lockdownu” – powiedziała.

Nauczycielka szkoły podstawowej w okręgu Luuka położonym 180 km od stolicy kraju Kampali, zauważyła, że od kiedy pandemia Covid-19 wymusiła lockdown, nastolatki w ciąży to codzienny widok.

„Od lockdownu dzieci przestały chodzić do szkoły, nie są zajęte i zaczęły źle się zachowywać, co doprowadziło do tego, że wiele dziewcząt zaszło w ciążę” – dodała.

Jonana Kandwanaho, kierująca krajową służbą planowania w Ugandzie, powiedziała, że ciąże te będą w najbliższym czasie ciężarem dla kraju. Dodała, że wkrótce szkoły zostaną otwarte i dzieci wrócą do zorganizowanego środowiska, gdzie będą bezpieczne.

Niedawne badanie przez organizację pozarządową Twaweza promującą edukację, wskazało, że co najmniej 80 proc. Ugandyjczyków martwi się ciążą u nastolatek podczas trwającej pandemii Covid-19.

Emerytowany nauczyciel zaapelował do rządu o ponowne otwarcie szkół i powrót do nich uczniów.”Część dziewczynek zaszła w ciążę z kolegami, lecz większość z nich została wykorzystana przez mężczyzn pracujących w wioskach na plantacjach trzciny cukrowej” – dodał. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk