USA/ Media: Biden ogłosi ścisły obowiązek szczepień dla pracowników administracji federalnej

Karol Kwiatkowski9 września, 20213 min

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek, że miliony pracowników federalnych będą objęte ścisłym obowiązkiem szczepień przeciw Covid-19 – informują amerykańskie media. Biden ma tego dnia wygłosić ważne przemówienie na temat szerzącej się w USA kolejnej fali pandemii.

Według źródeł dziennika „Washington Post” urzędnikom odebrana zostanie dotychczasowa opcja – wprowadzona zaledwie kikla tygodni wcześniej – przechodzenia regularnych testów na Covid-19 zamiast szczepienia. Agencja AP podaje, że nie jest jasne, czy nowe zasady pozwolą na wyjątki ze względów religijnych.

Zaostrzenie zasad dotyczących pracowników federalnych ma być częścią sześciopunktowego planu, który Biden ma nakreślić w przemówieniu planowanym na godz. 23 czasu polskiego. Innym elementem mają być m.in. dodatkowe zachęty dla prywatnych pracodawców, by wprowadzili obowiązek szczepień dla pracowników.

Choć w ostatnich dniach liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zaczęła spadać, każdego dnia nadal notuje się średnio prawie 150 tys. nowych infekcji i 1,5 tys. zgonów. W części stanów spowodowało to poważne przeciążenie szpitali.

Trwająca od lipca fala zakażeń, związana z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa, odcisnęła swoje piętno także na gospodarce. Wzrost liczby miejsc pracy był w sierpniu znacznie niższy od oczekiwanego, zaś w ostatnich miesiącach ekonomiści obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego z 7 proc. do poniżej 6 proc.

Mimo wzrostu liczby szczepień w ostatnich tygodniach w pełni zaszczepionych jest nieco ponad połowa (53 proc.) mieszkańców USA i 62 proc. osób powyżej 12. roku życia. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk