ZagranicaRuszył proces byłego ministra zdrowia oskarżonego ws. zakupu wadliwych maseczek

Nasza Polska9 września, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Przed sądem w Madrycie ruszył w czwartek proces wytoczony przez środowisko medyczne byłemu ministrowi zdrowia Hiszpanii Salvadorowi Illi w związku z wadliwymi maseczkami ochronnymi, które jego resort kupił podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

W wydanym komunikacie sąd wyjaśnił, że w pierwszej kolejności zbadane zostaną okoliczności transakcji, a także warunki, na jakich może być sądzony Illa. Socjalistyczny polityk był szefem resortu przez rok od stycznia 2020 r., a po swojej dymisji i wyborach w Katalonii w lutym 2021 r. został posłem regionalnego parlamentu.

CESM, związek zawodowy lekarzy w Hiszpanii, który w kwietniu 2020 r. zaskarżył llę, potwierdził w oświadczeniu, że “pozew okazał się skuteczny”. Przypomniano, że CESM pozwał go w związku z niedopatrzeniem przez jego resort przy zakupie wadliwych maseczek.

Zdaniem organizacji nadzorowane przez Illę ministerstwo popełniło szereg błędów w pozyskaniu maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów jakości i naraziły osoby zatrudnione w szpitalach na zakażenie koronawirusem.

W połowie kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia Hiszpanii nakazało regionalnym władzom sanitarnym wycofanie z użytku ponad 350 tys. maseczek. Wyjaśniło wówczas, że produkt ten, który posiada jedynie certyfikaty chińskie, może być wadliwy. Niebawem eksperci wykluczyli skuteczność tych maseczek w ochronie przed SARS-CoV-2.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 + dziewiętnaście =