DuchowośćPapież: różnice i podziały nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa

Nasza Polska8 września, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

„Różnice i konflikty wywołujące podziały nigdy nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa” – powiedział w środę papież Franciszek. Podczas audiencji generalnej mówił, że wszyscy ludzie są dziećmi Boga, „niezależnie od religii, jaką wyznajemy”.

W kolejnej katechezie na temat Listu Świętego Pawła do Galatów papież zauważył, że Apostoł przypomina chrześcijanom, że wiara w Chrystusa sprawiła, iż stali się dziećmi Bożymi.

„Ta godność sprawia, że wszelkie różnice między ludźmi stają się drugorzędne” – wskazał Franciszek. Przypomniał słowa świętego Pawła: „Nie ma już Żyda ani Greka”. Jak zauważył, „to autentyczny przewrót etniczno-religijny”.

„Nie dziwi zatem – dodał – że to nowe nauczanie Apostoła mogło zabrzmieć jak herezja”.

„Szokujące” zdaniem papieża były też jego słowa o zrównaniu ludzi wolnych i niewolników. Odnotował, że niewolnictwo nie należy do przeszłości. „Występuje i dzisiaj, tylu ludzi na świecie, miliony nie mają prawa do jedzenia, do edukacji, pracy”; „to nowi niewolnicy” – powiedział.

„Także dziś panuje niewolnictwo, a my tym ludziom odmawiamy godności ludzkiej” – ostrzegł Franciszek.

„Ponadto równość w Chrystusie, przezwyciężająca różnice społeczne i między dwoma płciami i ustanawiająca równość między mężczyzną i kobietą, jest również rewolucyjna; trzeba ją potwierdzać i dzisiaj” – wskazywał Franciszek.

Następnie przyznał: „Ile razy słyszymy pogardliwe słowa na temat kobiet, na przykład: +to nic, to kobieca sprawa+. Mężczyźni i kobiety mają tę samą godność, tymczasem istnieje niewolnictwo kobiet”. Papież podkreślił, że kobiety „nie mają takich samych szans jak mężczyźni”.

Jako zadanie dla wierzących wskazał realizację „wezwania do jedności całego rodzaju ludzkiego”.

Na zakończenie audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI papież pozdrowił naród Etiopii w związku z obchodzonym tam wkrótce nowym rokiem.

Podkreślił, że specjalne pozdrowienie kieruje do tych, którzy cierpią z powodu trwającego tam konfliktu i kryzysu humanitarnego. „Niech będzie to czas braterstwa i solidarności, w którym wysłuchane zostanie wspólne pragnienie pokoju” – dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem − 4 =