Niedzielski: nasze działania to ciągła realizacja postulatów środowiska medycznego

Karol Kwiatkowski8 września, 202125 min

To, co zostało zrobione po naszej stronie – czyli m.in. deklaracja wzrostu nakładów na służbę zdrowia, podniesienie minimalnych wynagrodzeń, zmiany stawek dobokaretki, to jest ciągła realizacja postulatów środowiska pojawiających się w debacie – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej w Karpaczu, czy zapowiedź zwiększenia finansowania ratownictwa medycznego rozwiązuje problem konfliktu z różnymi grupami środowiska medycznego oraz czy ministerstwo planuje odnieść się do innych postulatów dotyczących m.in. organizacji pracy w systemie ochrony zdrowia.

„Te decyzje, które podejmujemy i komunikujemy teraz o zwiększaniu środków, nakładów na ratownictwo, na szpitalnictwo, na poszczególne elementy systemu opieki zdrowotnej, one bardzo szybko będą pokazywały, jaki charakter ma ten protest. Czy ma charakter prawdziwej dyskusji o zwiększeniu finansowania czy ma charakter po prostu budowania konfliktu i podsycania emocji, które wywołują takie postawy jak protesty i strajki” – mówił Niedzielski.

„To, co zostało zrobione po naszej stronie, patrząc nawet z dłuższej perspektywy – czyli deklaracja wzrostu nakładów do 7 proc. PKB, podniesienie minimalnych wynagrodzeń, zmiany stawek dobokaretki, dzisiaj mówimy o zmianie wyceny punktów rozliczeniowych dedykowanych przed wszystkim do szpitali – to jest ciągła realizacja tych postulatów, które pojawiają się w dyskusji” – mówił Niedzielski.

Przypomniał, że dwa, trzy lata temu toczyła się dyskusja, aby w ogóle pojawiło się jakieś zobowiązanie dotyczące poziomu finansowania służby zdrowia. Niedzielski mówił, że wówczas w ramach dyskusji ze środowiskiem rezydentów była mowa o 6 proc. PKB, potem – jak mówił – całe środowisko postawiło żądanie przeznaczenia 6,8 proc. PKB.

„My w Polskim Ładzie przyjęliśmy rozwiązanie dotyczące 7 proc. PKB, teraz jest postulat, żeby to było 8 proc. PKB. My też będziemy szli w kierunku tego postulatu, bo to, co jest zapisane w ustawie, to jest nakład minimalny. Ale o tym wszystkim można rozmawiać i można szukać rozwiązań, pieniędzy – nie widzimy powodu, chyba że są inne powody, żeby ta rozmowa odbywała się w duchu protestu” – powiedział Niedzielski.

Ratownicy medyczni walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma się odbyć w stolicy. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Lolek

  8 września, 2021 at 3:32 pm

  Niedzielski: nasze działania to ciągła realizacja postulatów środowiska globalistów i big farmy.

  Reply

 • PLexit

  8 września, 2021 at 3:34 pm

  Panie niedzielski jakieś dobocostam to komunistyczne hockiklodzki weź pan się opamiętaj nie truj pan doopy. Zajmij się człowieku służba choroby bo qoorwa przez Pana pierdolenie o korona cos tam przepadła mi ciągłość leczenia i qoorwa muszę znowu wziąć skierowanie od 1 całusa na wizytę za rok a może 1,5 u specjalisty to Pan zabijasz nas chorych ludzi ni dopuszczając do lekarzy, opanuj się ekonometra!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk