ZagranicaWietnam/ Pięć lat więzienia dla mężczyzny z Covid-19, który złamał kwarantannę

Karol Kwiatkowski7 września, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Na pięć lat pozbawienia wolności skazany został mężczyzna w Wietnamie, który złamał kwarantannę nałożoną na niego w związku z Covid-19 i w konsekwencji zainfekował co najmniej osiem osób, z których jedna zmarła – poinformowały lokalne media.

28-latek został skazany za „rozprzestrzenianie niebezpiecznej choroby zakaźnej” w jednodniowym procesie w Ca Mau na południu kraju.

Jak przypomina brytyjski dziennik „Guardian”, Wietnam to jedno z państw, które stosunkowo dobrze radziło sobie z epidemią koronawirusa dzięki działaniom takim jak masowe testowanie, dokładne śledzenie kontaktów i docieranie do potencjalnie zakażonych osób, ścisłe kontrole na granicach i surowe kwarantanny. Pomimo tych zasad od początku lipca liczba nowych zakażeń koronawirusem zaczęła lawinowo rosnąć.

„(Oskarżony) podróżował z powrotem do Ca Mau z miasta Ho Chi Minh (…) i złamał 21-dniową kwarantannę. Zainfekował osiem osób, z których jedna zmarła z powodu wirusa pomimo miesięcznego leczenia” – przekazała wietnamska agencja prasowa.

Już wcześniej sąd w Wietnamie skazał dwie osoby oskarżone o naruszenie zasad kwarantanny na półtora roku więzienia i dwa lata w zawieszeniu.

W Ca Mau, stolicy najbardziej wysuniętej na południe prowincji Wietnamu, od początku pandemii odnotowano jedynie 191 zakażeń koronawirusem i dwa zgony. W mieście Ho Chi Minh wykryto niemal 260 tys. infekcji i ponad 10,5 tys. zgonów.

Obecnie Wietnam walczy z najgorszą dotychczas falą Covid-19. Tylko w niedzielę zarejestrowano ponad 12,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem oraz 281 powiązanych z nim zgonów. Na początku września zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19 było 18 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepione było jedynie 2,7 proc. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + osiemnaście =