W wyniku pandemii 25 proc. młodych Holendrów ma problemy psychiczne

Karol Kwiatkowski3 września, 202112 min

Aż jedna czwarta młodych dorosłych mieszkańców Niderlandów ma problemy psychiczne, wynika z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS). Urząd tłumaczy to pandemią koronawirusa.

Dane opublikowane przez CBS dotyczą pierwszego kwartału 2021 r. Urząd zauważa, iż liczba osób z problemami psychicznymi rośnie we wszystkich grupach wiekowych. Jednak w przedziale wiekowym od 18 do 25 lat ta liczba wzrosła aż o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to najwyższy odsetek od 2001 roku, kiedy dolegliwości psychiczne zostały po raz pierwszy zmierzone przez Holenderski Urząd Statystyczny.

Zdaniem CBS młodzi Holendrzy cierpią na takie dolegliwości jak depresja, przygnębienie i permanentny stres częściej niż osoby w innych grupach wiekowych. Jednocześnie na początku tego roku Instytut Trimbos opublikował badanie dotyczące wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne mieszkańców Niderlandów. Potwierdza ono ustalenia CBS, że od czasu pandemii zdrowie psychiczne wśród osób w wieku od 20 do 35 lat się pogorszyło.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Ewa-Maria

  3 września, 2021 at 7:20 pm

  Mój stary zaszczepiony Pfajzerem ma takie 'odloty’ że trudno wytrzymać, Uważam że temu winna szpryca.
  Przy czym stał się ograniczony umysłowo . Jeżeli stan będzie się pogłębiał to na starość z nim się
  rozwiodę.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk