ZagranicaNowa Zelandia/ Policja otacza miasto. W Auckland przez kolejne dwa tygodnie będzie obowiązywał lockdown

Karol Kwiatkowski31 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Auckland, największe miasto Nowej Zelandii, pozostanie w lockdownie przez kolejne dwa tygodnie – oświadczyła w poniedziałek premier Jacinda Ardern. Tego samego dnia nowozelandzki resort zdrowia poinformował o zgonie osoby, której podano szczepionkę Pfizera przeciwko Covid-19.

Tydzień temu Ardern zapowiadała, że lockdown będzie trwał w Auckland do końca sierpnia, jednak z powodu dużego wzrostu liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2 zostanie wydłużony jeszcze o dwa tygodnie.

Pierwszy w kraju zgon po podaniu szczepionki koncernu Pfizer nastąpił w związku z zapaleniem mięśnia sercowego. To rzadki, ale znany już efekt uboczny szczepienia tym preparatem – poinformowało ministerstwo zdrowia Nowej Zelandii. Zmarła kobieta cierpiała też na inne choroby – przekazano w oświadczeniu. Resort dodał równocześnie, że korzyści płynące ze szczepienia przeciwko Covid-19 przewyższają potencjalne ryzyko.

W poniedziałek w Nowej Zelandii zarejestrowano 53 nowe infekcje koronawirusem. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało w tym kraju 38 proc. populacji, a w pełni zaszczepione jest 21 proc. Pomimo dopuszczenia do użycia przez tamtejsze służby preparatów firm Pfizer, Janssen i AstraZeneca, w Nowej Zelandii obecnie szczepi się jedynie tym pierwszym.

Policja otacza miasto

Policja ustanawia punkty kontrolne na południe od Auckland, aby uniemożliwić ludziom przemieszczanie się między regionami.

„Punkty kontrolne na obrzeżach Auckland będą zatrzymywać pojazdy i przesłuchiwać kierowców, upewniając się, że nie ma żadnego zbędnego ruchu w regionie” – powiedział w oświadczeniu Andrew Coster, krajowy komisarz policji.

Przekraczanie granicy między regionami jest dozwolone tylko w bardzo ograniczonych okolicznościach, w tym w przypadku dostaw towarowych, otrzymania dawki szczepionki przeciw Covid-19 lub opieki nad chorym.

(PAP, NYTIMES)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście + sześć =