Członkowie koła Polskie Sprawy zakładają partię

Karol Kwiatkowski31 sierpnia, 20213 min

Powstanie nowe ugrupowanie z reprezentacją w Sejmie. Cel: pozyskanie elektoratu centrowego i zawiedzionego Pawłem Kukizem – informuje we wtorek „Rzeczpospolita”.

Zapytana przez „Rz”, czy członkowie koła Polskie Sprawy stworzą partię, jego szefowa Agnieszka Ścigaj odpowiada: „rozważamy taką możliwość”. „Decyzję podejmiemy w najbliższych dniach, choć jesteśmy już po spotkaniach w regionach, podczas których widać było wolę rejestracji partii, więc prawdopodobnie będziemy się ku temu skłaniać” – dodaje w rozmowie z dziennikiem.

„Jesteśmy jeszcze w fazie rozważań, ale chyba nie ma innego wyjścia. W polityce trzeba mieć partię, by być poważnie traktowanym” – mówi „Rzeczpospolitej” inny poseł tego koła Paweł Szramka.

Koło zostało założone w kwietniu przez troje posłów: dwoje związanych wcześniej z Kukiz’15 i wybranych następnie z list PSL, czyli właśnie Ścigaj i Szramkę, a także Andrzeja Sośnierza, członka Porozumienia, wybranego z list PiS. W lipcu dołączyli do nich byli posłowie PiS Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska, jednak ta druga powróciła do klubu partii rządzącej. Obecnie koło więc liczy czterech posłów, a w sierpniu powstało związane z nim Stowarzyszenie Polskie Sprawy.

Gazeta podaje, że z informacji, które stowarzyszenie zamieściło w internecie, wynika, że ma ono charakter centroprawicowy i chce wprowadzenia „racjonalnego głosu do polskiej debaty publicznej”. „Taki profil ma mieć też nowa partia polityczna. Jej głównymi celami miałyby być wspieranie przedsiębiorczości, rozwój samorządów i zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy” – wskazuje „Rz”.

„Rzeczpospolita” informuje też, że Polskie Sprawy prowadzą rozmowy programowe z PSL–Koalicją Polską i Porozumieniem Jarosława Gowina. „Członkowie koła twierdzą jednak, że ich partia mogłaby poradzić sobie też samodzielnie” – wskazuje dziennik.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk