Władze Okinawy zawiesiły stosowanie szczepionki Moderny

Nasza Polska29 sierpnia, 20212 min

Władze japońskiej prefektury Okinawa poinformowały w niedzielę, że zawiesiły stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna w związku z odkryciem nowych zanieczyszczonych partii tego preparatu.

Decyzja ta ma miejsce dzień po wszczęciu śledztwa przez japońskie ministerstwo zdrowia w sprawie śmierci dwóch mężczyzn, którzy otrzymali szczepionkę Moderny z partii, która później została wycofana z rynku z powodu podejrzeń o zanieczyszczenie cząstkami metalicznymi.

Według komunikatu władz Okinawy, w niedzielę postanowiono „zawiesić stosowanie szczepionek Moderna, ponieważ w niektórych partiach wykryto obce substancje”.

W sobotę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że dwóch mężczyzn, w wieku 30 i 38 lat, zmarło po otrzymaniu drugich dawek szczepionki Moderny, które pochodziły z partii, wycofanej 26 sierpnia z rynku po odkryciu zanieczyszczenia preparatu.

Resort zapowiedział wszczęcie śledztwa w celu ustalenia przyczyny zgonów, precyzując, że „związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem pozostaje obecnie niestwierdzony”.

„W tej chwili nie mamy dowodów na to, że te zgony zostały spowodowane przez szczepionkę Moderny. Ważne jest, aby przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia, czy istnieje taki związek” – oświadczyło ministerstwo w sobotnim raporcie.

Moderna z kolei poinformowała, że problem mógł pojawić się na linii produkcyjnej jej podwykonawcy w Hiszpanii, firmy Rovi, która produkuje szczepionki na rynki poza Stanami Zjednoczonymi. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk