PolskaMarszałek Senatu: Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze

Magdalena Targańska29 sierpnia, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze – uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki. We wpisie na Twitterze przypomina również, że w połowie września medycy planują strajk, a „rządzący najwyraźniej uważają, że wszystko działa dobrze”.

„Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze. Stoimy przed planowanym na 11.09 strajkiem zdesperowanego personelu medycznego, a rządzący najwyraźniej uważają, że wszystko działa dobrze” – napisał w niedzielę na Twitterze Grodzki. „Takie myślenie to prosta droga do totalnej zapaści systemu” – ocenił.

W sobotę z kolei marszałek Senatu był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Jedno z pytań dotyczyło uzdrowienia systemu ochrony zdrowia – jaki pomysł ma na to Grodzki. Marszałek odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która – po przeprowadzeniu ankiety społecznej – radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali i odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju.

Grodzki zaznaczał ponadto, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy. „Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie” – przekonywał. W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców – oceniał Grodzki.

Jego słowa spotkały się z krytyką ze strony m.in. senatora Stanisława Karczewskiego (PiS). „Widocznie marszałek Senatu Tomasz Grodzki nigdy nie był w szpitalach powiatowych i nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką rolę w polskim systemie służby zdrowia one pełnią” – powiedział w niedzielę PAP senator, odnosząc się do wypowiedzi marszałka dot. zmniejszenia liczby szpitali.

Jak dodał, to szpitale powiatowe „w większości leczą chorych ludzi w Polsce”. „Takie nastawienia marszałka Grodzkiego jest bardzo niebezpieczne i albo jest to nieprzemyślana wypowiedź, albo faktyczny plan PO. W jednym i drugim przypadku, to bardzo groźne dla Polaków” – ocenił senator PiS.

Z kolei jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg, odnosząc się do tych wypowiedzi marszałka Senatu, napisał na Twitterze, że „bilans duńskich superszpitali jest nieoczywisty”. „Obecny rząd ocenia, że reformy prawicy przyniosły nierówności. Dlatego socjaldemokraci szli do wyborów z hasłem +szpitala w pobliżu+ i rozbudowy lokalnej ochrony zdrowia” – dodał Zandberg, pisząc o sytuacji w Danii. „Jeśli chcemy brać wzór z Danii, to lepiej z 2021 niż z 2007 r.” – dodał Zandberg.(PAP)

 

Autorka: Natalia Kamińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × pięć =