Fiałek: Szczepionki mRNA przeciw COVID-19 stały się ofiarą własnego sukcesu

Karol Kwiatkowski28 sierpnia, 202113 min

Wspaniale byłoby, gdyby szczepionki te (mRNA przeciw COVID-19 – red.) charakteryzowały się wysokim stopniem ochrony również przed zachorowaniem, jednak najistotniejsze z medycznego punktu widzenia pozostaje zredukowanie hospitalizacji oraz zgonów spowodowanych daną chorobą – napisał w mediach społecznościowych lekarz reumatolog, Bartosz Fiałek.

Według Fiałka szczepionki mRNA przeciw COVID-19 stały się ofiarą własnego sukcesu, gdyż każda „przełomowa” infekcja (tzw. breakthrough infection, czyli infekcja u osoby w pełni zaszczepionej) jest rozpatrywana jako swego rodzaju porażka szczepionek. Według niego nie jest to jednak prawdą, ponieważ głównym celem szczepień przeciw COVID-19 ma być zredukowanie do minimum ciężkich powikłań związanych z COVID-19, takich jak hospitalizacje tudzież zgony.

Lekarz uważa, że „szczepionki mRNA przeciw COVID-19 (Pfizer-BioNTech oraz Moderna), pomimo fenomenalnej ochronie przed ciężkimi powikłaniami infekcji nowym koronawirusem, charakteryzowały się również ultrawysoką skutecznością w ochronie przed zachorowaniem na COVID-19 (dane z badań klinicznych: Pfizer-BioNTech – 95 proc., Moderna – 94,1 proc.)”.

Fiałek zaznacza, że dostępne obecnie dane naukowe wskazują, że poszczepienna (szczepionki mRNA) ochrona przed zachorowaniem na COVID-19 wywołanym wariantem DELTA nowego koronawirusa wynosi około 50 – 60 proc. Lekarz zwraca uwagę, że jest to istotnie niższa skuteczność w porównaniu do wyników z badań klinicznych, które dotyczą jednego z wariantów podstawowych z mutacją D614G, jednak to w dalszym ciągu skuteczność, która jest standardem chociażby w kontekście szczepionek przeciw grypie.

– Jeżeli chcesz w miarę spokojnie przeżyć zbliżającą się jesień, a wraz z nią nadchodzącą do Polski tzw. IV falę epidemiczną COVID-19 związaną z wariantem DELTA nowego koronawirusa, zaszczep się w najbliższym terminie, ponieważ to szczepienia znacznie, bo o ponad 90 proc., redukują ryzyko zgonu z powodu COVID-19 – stwierdza lekarz na koniec.

Źródło: Facebook

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Niedzielski

    28 sierpnia, 2021 at 3:17 pm

    Nie rozumiem po co publikować wypociny byle reumatologa. Są w końcu specjaliści od chorób zakaźnych na przykład doktor Martyka.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk