W małopolskich parafiach akcja szczepień potrwa co najmniej do połowy września

Nasza Polska27 sierpnia, 20214 min

Akcja szczepień przy parafiach będzie kontynuowana co najmniej do połowy września – zapowiedział w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W ostatni weekend wakacji w całym województwie będzie działać ponad 40 tymczasowych punktów szczepień.

Będą one zlokalizowane w miejscowościach turystycznych, przy parafiach, w remizach i parkach. Pojawią się przy okazji dożynek oraz pikników rodzinnych. Zaszczepić będą mogli się kibice, którzy przyjdą na mecze Bruk-Bet Termalica Nieciecza z Cracovią i Wisły Kraków z Legią Warszawa.

„Naszym priorytetem jest, by przed czwartą falą pandemii zaszczepić jak największą liczbę osób. Zakończenie wakacji, chcemy zrobić pod znakiem szczepień. W bardzo wielu samorządach, tam, gdzie są organizowane dożynki staną mobilne punkty” – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W weekend będzie można zaszczepić się m.in. w: Krzeszowicach, Ojcowie, Olkuszu, Osieku, Polance Wielkiej, Stryszowie, Stary Sączu, Tarnowie, Wiśniczu, Wiśniowej, Wojniczu oraz przy parafiach w ramach akcji „Niedziela szczepień” w: Nowym Brzesku, Koszycach, Jodłowniku, Tymbarku, Dobrej, Grybowie, Łososinie Dolnej, Podegrodziu.

„Co najmniej do połowy września będziemy kontynuowali akcję szczepień przed kościołami” – zapowiedział wojewoda. Promocja szczepień ma być też prowadzona w środkach komunikacji miejskiej.

Jak podkreślił Kmita podczas wszystkich dotychczasowych akcji szczepień „pod chmurką” w Małopolsce jednodawkowy preparat Johnson&Johnson otrzymało ponad 18 tys. osób. „Mam przekonanie, że większość z tej grupy nie zaszczepiłaby się, gdyby nie ta akcja i wspólne działania z archidiecezjami, z parafiami, na pustyni, na barce, przed stadionami” – powiedział Kmita.

Mieszkańcy gmin, w których poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19 wynosi poniżej 35 proc., otrzymają listy zachęcające do szczepienia. Takich gmin jest w województwie ponad 60. Do gmin, w których zaszczepiło się mniej niż 25 proc. osób należą: Czarny Dunajec (19,7 proc.), Biały Dunajec (20,8 proc.), Szaflary (21,9 proc.) Lipnica Wielka (23,5 proc.) oraz Jabłonka (24,6 proc.)

W Małopolsce do tej pory wykonano ponad 3 mln szczepień, w tym dwie dawki przyjęło 1 mln 431 tys. 929 (ok. 47 proc. mieszkańców). Od 1 do 25 sierpnia preparaty przeciw COVID-19 podano prawie 135 tys. osób (w lipcu było to 503 tys. osób). Nowych zakażeń było w Małopolsce w piątek 23.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk