Terlecki nie wyklucza prezydenckiego weta do ustawy medialnej

Nasza Polska27 sierpnia, 20215 min

Prezydent Andrzej Duda zdaje się zapowiadać, że mu się nie do końca to podoba, więc wszystkiego można się spodziewać; spokojnie czekamy co będzie – mówił w piątek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany o ewentualne weto prezydenta do ustawy medialnej.

Szef klubu PiS był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o pojawiające się sugestie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, że może zawetować ustawę medialną. „To mój Boże, to jest pytanie do pana prezydenta” – odparł Terlecki.

Na pytanie, czy byłby zaskoczony wetem, polityk odparł, że trudno powiedzieć. „Pan prezydent zdaje się zapowiadać, że mu się nie do końca to podoba, więc wszystkiego można się spodziewać. Spokojnie czekamy co będzie” – powiedział.

Odnosząc się do medialnych doniesień mówiących, że PiS dogadało się z prezydentem Dudą na weto, odparł: „Nie, nie uzgadniamy weta z panem prezydentem”.

Prezydent Duda w niedawnym wywiadzie w TVP Info stwierdził, że ustawa medialna jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. „Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna” – powiedział prezydent pytany, czy ma zamiar podpisać tę ustawę.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Na posiedzeniu 11 sierpnia Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie – jak cała ustawa – po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z intencją projektodawców, obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa.

PiS zamierza w Senacie zgłosić również poprawkę, która liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. Nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk