ZagranicaONZ: W Afganistanie nadchodzi katastrofa głodu na wielką skalę

Magdalena Targańska27 sierpnia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W Afganistanie nadchodzi katastrofa na wielką skalę, jednej trzeciej populacji grozi głód – poinformowała w piątek Wafaa Saeed Abdelatef z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). ONZ zabiega o 800 mln dol. finansowej pomocy dla Afganistanu.

Podstawowe potrzeby Afgańczyków nadal rosną, „te potrzeby zrodziły się z dziesięcioleci konfliktów, a sytuację pogorszyła susza i (pandemia) Covid-19” – wyjaśniła Abdelatef podczas briefingu online dla dziennikarzy.

ONZ zaapelowała w tym roku do międzynarodowej społeczności o 1,3 mld dol. środków pomocowych dla Afganistanu, ale do uzyskania tej sumy nadal brakuje 800 mln dol. – podaje Reuters.

Kraj zmaga się z poważną suszą, drugą w ciągu trzech ostatnich lat, a także ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii.

Susza spowodowała, że plony były o 40 proc. niższe. Dodatkowo, dojście talibów do władzy spowodowało setki tysięcy przesiedleń.

W ubiegły piątek Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFD) ostrzegł, że po przejęciu władzy przez talibów około 14 milionom ludzi w Afganistanie zagraża klęska głodu.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 2 =