Rząd chce, by pracodawca mógł wysłać niezaszczepionych pracowników na bezpłatny urlop

Karol Kwiatkowski26 sierpnia, 20213 min

Jak czytamy w opisie projektu, który pojawił się na stronie KPRM, pracodawca będzie mógł oddelegować osobę niezaszczepioną lub z pozytywnym testem na obecność koronawirusa „poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny”.
„Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wspieranie działań związanych z zapewnieniem odpowiedniej ochrony w zakładach pracy, które są miejscem w którym dochodzi do zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2” – czytamy na stronie KPRM.

Zgodnie z założeniem rządowego projektu pracodawca będzie mógł uzyskać informację o tym, kto się zaszczepił, kto już chorował i kto ma negatywny lub pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Projekt wprowadza też rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy unikną lockdownu, ale za cenę segregacji sanitarnbej klientów. Przedsiębiorcy, którzy obsługiwać będą zaszczepionych, ozdrowieńców lub klientów z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, nie będą podlegali obostrzeniom.

„Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objęty czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2” – czytamy w opisie projektu.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *