W Hamburgu imprezy wyłącznie dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Nasza Polska25 sierpnia, 20213 min

Pełne kina, puby, teatry, koniec godziny policyjnej – tak ma wyglądać Hamburgu już od soboty. Pod jednym warunkiem: właściciele lokali i organizatorzy wydarzeń zdecydują się na „opcję 2G”, czyli wstęp tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Hamburg wprowadza od najbliższej soboty „opcję 2G” (Geimpfte und Genesene – Zaszczepieni i Ozdrowieńcy – przyp. PAP) dla organizatorów wydarzeń i restauratorów.

We wtorek władze miasta zadecydowały, że lokale, kluby i inne miejsca użyteczności publicznej będą mogły oferować swoje usługi tylko dla klientów z grupy „2G”, w zamian będąc zwolnione z utrzymywania dotychczasowych wymogów bezpieczeństwa przed wirusem. „Rezygnacja z wymogów pozwoli na przyjęcie większej liczby gości” – pisze „Spiegel”.

„Opcja 2G” będzie oficjalnie działać od soboty, dotyczy m.in. teatrów, kin, klubów muzycznych, operatorów targów, restauracji, hoteli, basenów i studiów fitness.

„Władze miasta zapowiedziały w tej sprawie ścisłą kontrolę. Jeśli operatorzy nie sprawdzą dokładnie gości przy wejściu, narażą się na wysokie grzywny” – podaje „Spiegel” i podkreśla, że „właściciele i operatorzy nie mają obowiązku korzystania z nowej opcji. Mogą sami podjąć decyzję, czy będą chcieli z tej możliwości skorzystać, czy też pozostaną otwarci dla wszystkich na dotychczasowych zasadach. Jednak w tym drugim przypadku aktualne pozostaną dotychczasowe rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa oraz obowiązek okazania testów przez gości imprezy”.

Peter Tschentscher, burmistrz Hamburga, uzasadnił wprowadzenie nowych zasad „wyraźnymi różnicami w dynamice zakażeń między osobami zaszczepionymi i nieszczepionymi”. Podkreślił też, że nowe regulacje ułatwią prowadzenie działalności firmom, dając im „bezpieczeństwo planowania” wydarzeń.

Marzena Szulc (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk