Kraska: trudno zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą zaszczepić się przeciw COVID-19

Magdalena Targańska25 sierpnia, 20214 min

Badania naukowe są jednoznaczne. Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 – stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

„Podstawową metodą walki z kolejnymi falami, z pandemią w ogóle, są szczepienia. Wiemy, że w Polsce mamy w tej chwili zaszczepione niecałe 50 proc., czyli połowę populacji. Druga połowa jest narażona na hospitalizację, a nawet śmierć” – mówił w Polskim Radio 24 wiceminister.To, ile osób się nie zaszczepiło jest, jak ocenił, bardzo niepokojące. „Są niestety takie województwa, które zdecydowanie odbiegają od całego kraju, jeśli chodzi o ilość zaszczepionych osób” – wskazał.

Kraska akcentował, że nadal ważne jest dbanie o tzw. DDM, czyli dezynfekcję, dystans, maseczkę, a także przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycia rąk. „Przestrzegajmy tych prostych, tanich zasad, które naprawdę pandemię powstrzymują” – zaapelował.

Wiceminister stwierdził, że czwarta fala COVID-19 na pewno nastąpi, choć jak zaznaczył, trudno powiedzieć, w jakim okresie będzie jej szczyt, a także jak będzie ona duża.

„Symulacje, które dostajemy z różnych agend, pokazują różnie – od 10-15 tys. do nawet 30 tys. zakażeń dziennie. To są duże wolumeny, które będą skutkowały dużą ilością osób, które mogą trafić do szpitali” – wskazał.

„To bardzo niepokojące, że mając broń, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać” – zaznaczył Kraska.

Wszyscy – jak mówił – chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii.

„Badania naukowe są jednoznaczne. (…) Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień” – zaznaczył.

Ministerstwo podało w środę, że badania potwierdziły 234 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 887 270 zakażeń Zmarło 75 329 osób z COVID-19. W szpitalach jest 374 chorych z COVID-19, w tym 46 pacjentów podłączonych do respiratorów.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to ponad 35 mln 917 tys. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk