PolskaBadania nad szczepieniem dzieci w wieku 5-12 lat powinny zakończyć się do końca września

Nasza Polska25 sierpnia, 202113 min

Rekomendacja szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-12 lat jest ściśle związana z wynikami badań. Powinny się one zakończyć do końca września, potem rekomendacje wyda Europejska Agencja Leków – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu był pytany m.in. o to, kiedy można się spodziewać rekomendacji w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci młodszych.

„Rekomendacja ta jest ściśle związana z wynikami badań, które obecnie prowadzą koncerny farmaceutyczne, w tym także w Polsce. Badania nad szczepionką Pfizer dla grupy wiekowej 5-12 lat toczą się m.in. w Polsce” – odpowiedział Andrusiewicz.

„Z pierwszych sygnalnych informacji, które otrzymujemy chociażby od prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, wynika, że szczepionka dla tej grupy wiekowej jest równie skuteczna, jak szczepionka dla grupy 12-17 lat, tzn. skuteczność jest w granicach 100 proc., tzn. że jest ona wyższa przynajmniej o 10 proc niż dla osób dorosłych” – poinformował. Jednocześnie zastrzegł, że są to pierwsze informacje.

„Do końca września powinny zakończyć się badania. Wówczas ich wyniki zostaną przedłożone Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wówczas EMA wydaje rekomendacje, na bazie tej rekomendacji i rekomendacji Rady Medycznej my wprowadzamy tę szczepionkę do obrotu i do szczepienia wśród dzieci 5-12 lat” – podał Andrusiewicz.

Pytany, czy nie będzie drogi na skróty, jeśli chodzi o szczepienie dzieci, podkreślił, że „nie ma drogi na skróty, jeśli chodzi o szczepienie kogokolwiek”. „Muszą być najpierw wyniki badań klinicznych. Każda szczepionka jest dopuszczana po zakończeniu badań klinicznych” – wyjaśnił.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami AstryZeneki i Jannsena (Johnson & Johnson) szczepione są wyłącznie osoby dorosłe. Szczepienia małoletnich w wieku 12-18 lat są wykonywane przy użyciu szczepionek w schemacie dwudawkowym: Comirnaty (Pfizer-BioN-Tech) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 21 dni między dawkami oraz Spikevax (Moderna) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 28 dni między dawkami.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Nasza Polska

Jeden Komentarz

  • Lolek

    25 sierpnia, 2021 at 2:23 pm

    Lecą jak burza. Niedługo zaczną spermę badać.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − pięć =