Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęły dotąd 14 tys. 562 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 12 tys. 251 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę w Polsce, we wszystkich punktach podano w sumie ponad 35 mln 824 tys. dawek.
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.
Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, zawroty głowy, tachykardia (zaburzenia rytmu serca-PAP), zakrzepica żył głębokich, porażenie splotu barkowego, chwilowy spadek ciśnienia tętniczego.
Eksperci podnoszą, że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 każda osoba proszona jest o pozostanie przez określony czas w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl