Ekspert: Zagraniczne korporacje chcą, to zapłacą CIT, nie chcą, to nie zapłacą

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20212 min

Obecnie planuje się opodatkować mocniej jednoosobowe działalności gospodarcze a nic nie robi się z zagranicznymi korporacjami, które mają CIT na poziomie charytatywnym – chcą, to zapłacą, nie chcą, to nie zapłacą – powiedział we wtorek prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski w Telewizji Republika.

„Toczy się dyskusja o reformie systemu podatkowego i o tym, kto będzie spłacał długi, które już zaciągnęliśmy i finansował wydatki, które zostały poniesione. Rząd zdecydował, że będzie to tworząca się klasa średnie i jednoosobowe działalności gospodarcze” – powiedział we wtorek prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski w Telewizji Republika, odpowiadając na pytanie o planowane w ramach „Polskiego Ładu” zmiany podatkowe.

Roszkowski stwierdził, że podniesienie składki zdrowotnej będzie istotnym obciążeniem podatkowym dla osób prowadzących działalności gospodarczą. Dodał, że rząd w tej kwestii powinien zrewidować swoje stanowisko.

„Jest opodatkowania jednoosobowej działalności, a nic nie robi się z zagranicznymi korporacjami, które nie płacą CIT. Dopóki coś z nimi nie zostanie zrobione, dopóki te podmioty nie będą płacić podatków jak reszta, to będziemy mieli zaburzoną konkurencję na rynku. Korporacje mają CIT na poziomie charytatywnym – chcą to zapłacą, nie chcą, to nie zapłacą” – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego. (PAP)

autor: Marek Siudaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk