ZagranicaAfganistan/ WHO: środków pomocy medycznej w Afganistanie starczy nam tylko na tydzień

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że dysponuje środkami pomocy medycznej w Afganistanie wystarczającymi jedynie na tydzień. Ponad 500 ton tej pomocy, w tym sprzęt chirurgiczny i środki dla osób niedożywionych, nie dotarło do kraju z powodu ograniczeń na lotnisku w Kabulu.

„Szybko dostarczyliśmy środki ratujące życie do placówek służby zdrowia i naszych partnerów w Kabulu, Kandaharze i Kunduzie, lecz WHO wystarczy tych dostaw jedynie na tydzień. Wczoraj przekazaliśmy im 70 proc. tych dostaw” – poinformował regionalny dyrektor WHO Ahmed Al-Mandhari na briefingu online.

WHO wyraziła również zaniepokojenie, że obecna napięta sytuacja w Afganistanie może doprowadzić do wzrostu zakażeń koronawirusem, gdyż liczba przeprowadzanych testów spadła w ubiegłym tygodniu o 77 proc. Spadła też liczba osób zaszczepionych – poinformowali pracownicy biura WHO na wschodnią część Morza Śródziemnego.

Przedstawiciele WHO podali, że w Afganistanie działa obecnie 95 proc. placówek służby zdrowia, lecz do pracy nie stawiła się część żeńskiego personelu, a część pacjentek obawia się opuścić swoje domy i udać się do przychodni.

Dostawy ponad 500 ton pomocy medycznej z Dubaju, w tym sprzętu chirurgicznego i zestawów dla osób niedożywionych, nie dotarły do Afganistanu z powodu ograniczenia lotów cywilnych na kontrolowane przez siły USA lotnisko w Kabulu po przejęciu władzy w kraju przez talibów.

Richard Brennan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych na Bliskim Wschodzie, poinformował, że kilka krajów zaoferowało, że zorganizuje loty do Afganistanu i w związku z tym ma się poprawi sytuacja z dostawami pomocy humanitarnej do tego kraju.

„Negocjujemy z trzema-czterema krajami, mamy nadzieję na wznowienie lotów” – powiedział.

„Są pewne oznaki, że Taliban chce, aby ONZ pozostała tutaj (tj. w Afganistanie – PAP) i że chcą oni kontynuacji pomocy medycznej. Pozostajemy ostrożnymi optymistami co do tego, że będzie możliwy powrót naszych operacji pomocowych i ich skala w nadchodzących tygodniach się zwiększy” – dodał.

Według WHO ponad 18 mln ludzi, czyli ponad połowa afgańskiej populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przeżyć. „Te potrzeby z dnia na dzień rosną” – powiedział Mandhari. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście − dwa =