Naukowcy: fenofibrat może skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19

Magdalena Targańska23 sierpnia, 20213 min

Fenofibrat może zdecydowanie skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19 pacjentów – wynika z badania Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, o którym w poniedziałek poinformowała gazeta „The Jerusalem Post”.

15 pacjentów biorących udział w badaniu, przeprowadzonym w izraelskim Centrum Medycznym Barzilai, miało zapalenie płuc i wymagało tlenoterapii. Były to również osoby starsze z wieloma chorobami współistniejącymi, od cukrzycy i otyłości po wysokie ciśnienie krwi. Oprócz standardowej opieki przez 10 dni pacjenci otrzymywali 145 mg środka TriCor (fenofibratu) na dobę.

Naukowcy poinformowali, że zauważyli poprawę w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia leczenia. 14 z 15 pacjentów w ciągu tygodnia przestało wymagać tlenoterapii, a 15. pacjent został odłączony od aparatury podającej tlen w ciągu 10 dni.

Porównując dane dotyczące podobnie ciężko chorych osób, naukowcy stwierdzili, że średnio mniej niż 30 proc. z nich jest w ciągu tygodnia odłączanych od aparatury podającej tlen. Oznacza to, że fenofibrat może zdecydowanie skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19 pacjentów.

Wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu po wypisaniu ze szpitala zakończyli 10-dniową terapię w domu i – jak mówią naukowcy – nie zgłosili żadnych działań niepożądanych związanych z lekiem.

Fenofibrat jest stosunkowo niedrogim lekiem. Terapia kosztuje mniej niż 1,5 dolara dziennie, co oznacza, że koszt całego leczenia wyniósł niecałe 15 dolarów.

Fenofibrat jest lekiem doustnym obniżającym poziom lipidów we krwi. Wyniki badania klinicznego są obecnie recenzowane.(PAP)

 

kib/ akl/

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk