Frasyniuk: Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu – przeciwnie plują na wartości, o które walczyli ich rodzice

Karol Kwiatkowski23 sierpnia, 20215 min

Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu – przeciwnie – plują na wartości, o które walczyli ich rodzice – mówił w niedzielnym wywiadzie w TVN 24 działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk o żołnierzach, którzy nie wpuszczają do Polski grupy cudzoziemców. Kieruję zawiadomienie do prokuratury – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Według Frasyniuka, postawa żołnierzy i straży granicznej w Usnarzu Górnym pokazuje mechanizm psychiczny ujawniający ich słabość.

„Słabość powoduje agresję, to jest taka pusta demonstracja siły dla ludzi słabych. Szczerze powiedziawszy to jest pewnego rodzaju zagrożenie, bo tłum tchórzy jest potwornie niebezpieczny – zadepcze każdego na swojej drodze” – mówił Frasyniuk pytany o funkcjonariuszy, którzy nikogo – również polityków, m.in. wicemarszałek Senatu nie dopuszczają do uciekinierów na granicy.

„Patrzę też z niepokojem na tę arogancję, chamstwo, prostactwo. Szczerze mówiąc słowo żołnierz jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami, bo ja mam wrażenie, że to jest wataha” – powiedział.

„Wataha psów, która otoczyła biednych słabych ludzi” – dodał.

„Tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu. To nie są ludzkie zachowania – trzeba to mówić wprost. To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu, przeciwnie – plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice, albo dziadkowie” – ocenił opozycjonista.

Według niego, anonimowość tych żołnierzy i zasłanianie się nią odzwierciedla ich lęk przed opinią publiczną. Apelował do polityków i społeczeństwa, by nie pozostawać wobec tego obojętnym, by reagować.

„Walczyliśmy o demokrację, walczyliśmy o państwo prawa, ale walczyliśmy także o to, by mieć wrażliwość na słabszych i potrzebujących” – przypominał opozycjonista PRL.

„To są słabsi i potrzebujący” – wskazywał Frasyniuk w TVN24.

W mediach społecznościowych Krystyna Pawłowicz napisała, że te słowa Frasyniuka obrażają polskich żołnierzy. Zdaniem sędzi TK, państwo musi reagować w takich przypadkach. Do tej opinii przyłączyli się inni politycy, m.in. senator Marek Pęk (PiS), który napisał, że prezydent i minister obrony nie powinni tego zostawiać bez zdecydowanej reakcji.

„Szkoda słów i komentarzy na prostacką wypowiedź jednego z najważniejszych autorytetów TVN24. Takie zachowania trzeba konsekwentnie zwalczać. Kieruję zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Poseł Sylwester Tułajew (PiS) napisał, że Frasyniuk powinien przeprosić funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego, „którzy każdego dnia narażając własne życie strzegą bezpieczeństwa obywateli i naszej Ojczyzny”.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk