W. Brytania/ B. premier Blair: decyzja Bidena o wyjściu z Afganistanu „kretyńska”

Karol Kwiatkowski22 sierpnia, 20214 min

Wycofanie się USA z Afganistanu jest „tragiczne, niebezpieczne i niepotrzebne”, a decyzja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena została podjęta z powodu „kretyńskiego sloganu zakończenia nieustających wojen” – ocenił w niedzielę były brytyjski premier Tony Blair.

Blair jako premier podjął decyzję o udziale wojsk brytyjskich w operacji militarnej w Afganistanie, która była reakcją na przeprowadzone przez Al-Kaidę 11 września 2001 r. ataki na USA.

W opublikowanym na swojej stronie internetowej tekście były laburzystowski premier ocenił – nawiązując do użytego przez Bidena w czasie kampanii wyborczej hasła „zakończenia nieustających wojen” – że w decyzji USA o wycofaniu się z Afganistanu nie było żadnej strategii, lecz została podjęta z powodów politycznych.

„Nie musieliśmy tego robić. Zdecydowaliśmy się na to. Zrobiliśmy to, będąc posłuszni kretyńskiemu sloganowi politycznemu o zakończeniu +nieustających wojen+, tak jakby nasze zaangażowanie w 2021 roku było w jakikolwiek sposób porównywalne z naszym zaangażowaniem 20 czy nawet 10 lat temu, i w okolicznościach, w których liczba oddziałów spadła do minimum, a żaden sojuszniczy żołnierz nie stracił życia w walce przez 18 miesięcy” – napisał Blair.

Ocenił, że będzie to miało poważne konsekwencje dla Afgańczyków, a także dla pozycji Zachodu w świecie, a „każda grupa dżihadystyczne na świecie wiwatuje z tego powodu”. „Porzucenie Afganistanu i jego mieszkańców jest tragiczne, niebezpieczne, niepotrzebne, nie leży ani w ich interesie, ani nie w naszym” – napisał. „Rosja, Chiny i Iran to dostrzegą i wykorzystają. Każdy, kto otrzyma zobowiązania od zachodnich przywódców, ze zrozumiałych względów uzna je za niestabilną walutę” – dodał.

Blair uznał, iż fakt niekonsultowania przez Bidena z Wielką Brytanią decyzji o wycofaniu wojska jest dowodem spadku jej znaczenia międzynarodowego. Podkreślił jednak, że Wielka Brytania ma „moralny obowiązek” pozostania w Afganistanie, dopóki „wszyscy ci, którzy muszą być ewakuowani, nie zostaną ewakuowani”. „Musimy ewakuować i dać schronienie tym, wobec których jesteśmy odpowiedzialni – tym Afgańczykom, którzy nam pomogli i stanęli po naszej stronie i mają prawo wymagać, abyśmy stanęli po ich stronie” – przekonywał.

Tony Blair był premierem Wielkiej Brytanii od 1997 do 2007 r.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk