Nasza historiaZagranicaUE/ KE przypomina o rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

Karol Kwiatkowski21 sierpnia, 20213 min

Komisja Europejska przypomniała w piątek o zbliżającej się rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. „Wolność od totalitaryzmu i autorytaryzmu nie jest dana na zawsze. To jest coś, o co musimy walczyć każdego dnia na nowo” – napisali unijni komisarze.

Przed Ogólnoeuropejskim Dniem Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, który przypada 23 sierpnia, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości Viera Jourova i komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders wydali oświadczenie.

„Ponad osiemdziesiąt lat temu, 23 sierpnia 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow między Niemcami a Związkiem Radzieckim. Dla wielu ten pamiętny dzień był początkiem okupacji i przemocy nazistowskiej i sowieckiej. W tym dniu składamy hołd tym, którzy padli ofiarą totalitarnych reżimów w Europie i tym, którzy z nimi walczyli. Dostrzegamy cierpienie wszystkich ofiar i ich rodzin, a także trwały wpływ tego traumatycznego doświadczenia na kolejne pokolenia Europejczyków” – napisano w oświadczeniu.

„Pracujmy razem, aby nasza wspólna przeszłość uczyniła nas silniejszymi na wspólną przyszłość – i nie rozdzielała nas. Wolność od totalitaryzmu i autorytaryzmu nie jest dana na zawsze. To jest coś, o co musimy walczyć każdego dnia na nowo. To serce europejskiego ideału. Wraz z rządami prawa i demokracją ta wolność stanowi sedno traktatów europejskich, które wszyscy podpisaliśmy. Musimy nadal, zjednoczeni, opowiadać się za tymi podstawowymi wartościami europejskimi” – zaznaczyli Jourova i Reynders.

Ogólnoeuropejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych obchodzony jest od 2009 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do ustanowienia go 23 sierpnia.

Jest to okazja do podtrzymania pamięci o ofiarach, których miliony cierpiały jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej i klęsce Niemiec.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 − dwa =