PolskaSzwed: polska rodzina ma się dziś lepiej niż wiele lat temu

Magdalena Targańska21 sierpnia, 20217 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Po pięciu i pół roku rządów możemy powiedzieć, że polska rodzina ma się zdecydowanie lepiej. (…) Nie ma nic ważniejszego od wsparcia rodzin – mówił w sobotę w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister odwiedził w sobotnie przedpołudnie piknik rodzinny w strumieńskim parku miejskim, na którym promowano m.in. rządowy program Polski Ład.

„Najważniejszym programem Zjednoczonej Prawicy był program związany z polską rodziną. Po tych pięciu i pół roku rządów możemy stanąć przed państwem i powiedzieć, że polska rodzina ma się zdecydowanie lepiej niż wiele lat temu” – powiedział Stanisław Szwed.

Jak podkreślił, to efekt programów, dzięki którym rodziny mogą cieszyć się z owoców wzrostu gospodarczego. Wspomniał, że jest to m.in. „Rodzina 500plus”. „Tutaj, w Strumieniu, ponad 60 mln zł trafiło do ponad 2,5 tys. dzieci. To duże wsparcie dla rodzin” – mówił Szwed. Przypomniał też inne programy, jak 300 zł na wyprawkę szkolną. „W Strumieniu ponad 1,8 tys. dzieci z tego korzysta” – dodał.

Stanisław Szwed wskazał, że elementem polityki rodzinnej jest polityka senioralna. „Są tu wśród nas osoby dojrzałe. Myślę, że te ostatnie lata oznaczały duże wsparcie dla naszych seniorów” – mówił. Jako przykład podał 13. emeryturę, a w tym roku dodatkowo 14. emeryturę. „Są też programy pobudzające aktywność, jak +Senior plus+, który daje możliwość tworzenia dziennych domów seniora, czy +Aktywni plus+ wspierający samorządy w zwiększeniu uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego” – powiedział.

Szwed podkreślił, że te działania rządu mają służyć m.in. mieszkańcom takich społeczności, jak strumieńska.

„Żeby mówić o dalszym rozwoju kraju, musimy jednak patrzeć w przyszłość. Przechodzimy bardzo trudny okres, jakim jest pandemia. (…) Zachęcamy do szczepienia się, abyśmy mogli w następnych miesiącach przejść spokojnie kolejne fale zakażeń. To też jest kwestia związana z gospodarką. Udało nam się przejść okres covidowy dosyć spokojnie. To dzięki działaniom w ramach +tarczy finansowej+. Przeznaczyliśmy na to ponad 280 mld zł w skali kraju” – mówił wiceminister.

Szwed podkreślił, że obecnie potrzebne są kolejne rozwiązania. „To działania, które podejmujemy w ramach Polskiego Ładu, nowego programu, który ma nam dać możliwość kolejnego wzrostu gospodarczego, ale też wyjścia z kryzysu i wsparcia rodzin” – powiedział.

Wiceminister mówiąc o propozycjach dla rodzin w Polskim Ładzie wymienił „rodzinny kapitał opiekuńczy”. Nowe świadczenie ma być wypłacane od stycznia 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

 

„Jeżeli ktoś ma tylko jedno dziecko, to będzie mógł skorzystać z dofinansowania na opiekę żłobkową do 400 zł. To będzie coś, jak bon turystyczny” – wskazał.

Stanisław Szwed podkreślił, że działania rządzących mają na celu wesprzeć rodzinę, ale – patrząc w przyszłość – poprawić także kwestie demograficzną. „Nie ma dziś nic ważniejszego w kraju od wspierania rodzin. Wiemy, że demografia jest kluczowa dla naszego kraju. Strategia, którą przygotowaliśmy, ma temu służyć” – wskazał.

Szwed przypomniał też o programie inwestycji strategicznych Polskiego Ładu, który skierowany jest do samorządów. „Wnioski, które w pierwszej transzy były kierowane do 15 sierpnia, (…) rozpatruje komisja. To są środki, które mają pomóc samorządom w rozwoju. Przeznaczone są na kanalizacje, wodociągi, czy budowę dróg. Decyzja należy do samorządów. (…) Jeśli chcemy mówić o dobrym rozwoju kraju, to musimy podjąć wspólny wysiłek – strony rządowej i samorządowej” – wyjaśnił.

Burmistrz Strumienia Anna Grygierek powiedziała, że pikniki rodzinne odbywają się w wakacje w wielu miejscowościach gminy Strumień. „Jest potrzeba wyjścia z domu i bycia ze sobą w gronie rodziny i przyjaciół” – dodała.

Gościem pikniku miała być szefowa resortu rodziny, ale nie dotarła do Strumienia z przyczyn osobistych.

Strumień leży na Śląsku Cieszyńskim. Mieszka w nim ok. 3,5 tys. osób. W całej gminie mieszka ponad 13 tys. osób.(PAP)

 

Autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + 12 =