Sekretarz Generalny NATO „wyraził uznanie” dla Polski za działania ewakuacyjne w Afganistanie

Nasza Polska20 sierpnia, 20215 min

Podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Rady Północnoatlantyckiej ws. sytuacji w Afganistanie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził uznanie dla Polski za działania ewakuacyjne w Afganistanie – poinformowało w piątek polskie MSZ.

W komunikacie MSZ poinformowało, że Polskę w wideospotkaniu reprezentował wiceminister SZ Marcin Przydacz, który przypomniał, że „zaangażowanie Polski w ewakuację wynikało z pobudek humanitarnych oraz naszej solidarności sojuszniczej i odpowiedzialnej postawy wiarygodnego członka NATO”.

Wiceszef MSZ poinformował swoich rozmówców o polskich działaniach w celu ewakuacji z lotniska w Kabulu obywateli polskich i państw sojuszniczych oraz lokalnych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego i ich rodzin.

Przydacz też zadeklarował, że Polska jest gotowa „dodatkowo przyjąć 300 afgańskich współpracowników NATO i czasowo gościć ich na swoim terytorium” – podało MSZ w komunikacie.

Jak zaznaczyło MSZ podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Rady Północnoatlantyckiej wiceminister podkreślił konieczność wywierania presji na talibów w celu poszanowania przez nich fundamentalnych praw człowieka, zwłaszcza praw kobiet i dziewcząt.

W jego ocenie – niezależnie od sytuacji w Afganistanie – „NATO pozostaje efektywnym sojuszem, zdolnym do wypełnienia swoich głównych zadań, w tym zbiorowej obrony jego państw członkowskich”.

„Mimo niepowodzenia w Afganistanie, nikt nie powinien wątpić w naszą jedność, efektywność i zdolność do obrony terytorium sojuszniczego” – podkreślił Przydacz cytowany w komunikacie polskiego resortu spraw zagranicznych.

„Dramatyczny los Afgańczyków nie może być instrumentalnie wykorzystywany do destabilizacji granic państw europejskich” – dodał.

MSZ zaznaczyło w komunikacie, że Sekretarz Generalny NATO wyraził wdzięczność Polsce za wysiłki na rzecz lokalnych pracowników NATO i uznanie dla polskich działań ewakuacyjnych.

„Ponadto, wiele państw wskazywało na istotne problemy z przeprowadzeniem ewakuacji z Kabulu, a także na konieczność zapewnienia bezpiecznego dostępu ludności na lotnisko” – podało nasze MSZ.

W piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie ze Stoltenbergiem poinformował, że Polska będzie odpowiedzialna za ewakuację 300 obywateli Afganistanu współpracujących z NATO. Zapowiedział, że trafią najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w piątek w Warszawie. To już trzeci transport z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. Jeden samolot z Uzbekistanu wylądował w Polsce w środę wieczorem, a drugi w czwartek rano. Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami LOT-u do Polski.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli z Afganistanu. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk