W Izraelu wróciły maseczki i część obostrzeń

Nasza Polska18 sierpnia, 20215 min

W celu spowolnienia fali zakażeń koronawirusem w Izraelu od środy obowiązują ponownie obostrzenia dotyczące zgromadzeń, zasady wymagające dystansu społecznego w firmach oraz konieczność noszenia maseczki w miejscach publicznych. Wejście do restauracji tylko dla posiadaczy „zielonej przepustki”.

Nowe przepisy weszły w życie na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem roku szkolnego i niecałe trzy tygodnie przed rozpoczęciem świąt żydowskich: Rosz Haszana (Nowy Rok) i tydzień później Jom Kipur. Rządowi zależy, by uniknąć wprowadzenia czwartego od wybuchu pandemii lockdownu i naciska na szczepienia ludności oraz poszczególne koronarestrykcje.

Zgodnie z nowymi regulacjami prywatne spotkania są ograniczone do 100 osób na zewnątrz i 50 osób w pomieszczeniach, a w przypadku imprez publicznych limit wynosi 500 osób na zewnątrz i 400 osób w pomieszczeniach. Ponadto liczba osób na żadnej imprezie nie może przekroczyć 75 proc. pełnej pojemności miejsca. Wydarzenia masowe, na których nie ma oznaczonych miejsc, są ograniczone do 1000 osób w pomieszczeniach i 5000 osób na zewnątrz.

Zakrycie nosa i ust jest obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, poza miejscem zamieszkania, a także podczas spotkań plenerowych do 100 osób. Już wcześniej maseczki były wymagane w pomieszczeniach publicznych.

Centra handlowe są zobowiązane do egzekwowania zasad dystansu społecznego i ograniczenia liczby kupujących w poszczególnych pomieszczeniach.

Również w środę weszło w życie rozszerzenie systemu „zielonej przepustki”, który zapewnia dostęp do miejsc lub wydarzeń osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub posiadającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa z ostatnich 72 godzin.

Od środy „zielona przepustka”, obowiązująca dotychczas na imprezach, w których bierze udział ponad 100 osób, obejmie również wszelkie imprezy sportowe i kulturalne, konferencje, wystawy, hotele, siłownie, baseny, festiwale, restauracje, bary, kawiarnie, muzea, biblioteki, atrakcje turystyczne oraz uczelnie wyższe.

Zasady „zielonej przepustki” obwiązują w przypadku każdego powyżej 3. roku życia. Testy dla dzieci w wieku 3-11 lat, które nie kwalifikują się jeszcze do szczepienia, są darmowe, a w przypadku starszych, uprawnionych do szczepienia, koszt testów będą musieli pokryć rodzice.

W Izraelu odnotowano w poniedziałek 8726 nowych zakażeń, co stanowi nowy dzienny rekord, a liczba aktywnych infekcji przekracza 57 tys.

Od początku pandemii w Izraelu potwierdzono ponad 956 tys. zakażeń, 6704 osób zmarło, z czego 118 tylko w ostatnim tygodniu.

W zeszłym miesiącu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecia dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 osobom w wieku co najmniej 60 lat. W piątek limit wieku przy dawkach przypominających został obniżony do 50 lat.

W zamieszkanym przez 9,3 mln osób kraju ponad 5,8 mln obywateli otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad 5,4 mln przyjęło co najmniej dwie. Trzy dawki otrzymał już 1,1 mln osób.

Joanna Baczała (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk