Minister zdrowia: dziwią mnie protesty medyków

Karol Kwiatkowski18 sierpnia, 202113 min

Dziwią mnie protesty (personelu medycznego – red.), bo nikt nie wyłożył tylu pieniędzy na zdrowie, co my. Dobrze dogadujemy się z większością, poza OZZPiP, który zarzuca nam brak dialogu, a równocześnie wycofuje się z Zespołu Trójstronnego – powiedział w wywiadzie dla PAP minister zdrowia, Adam Niedzielski.

W wywiadzie minister zdrowia odniósł się do zapowiadanego na wrzesień strajku środowisk medycznych.

– Ludzie czują się oszukani? Tym, że nakłady na zdrowie zwiększamy do 7 proc. PKB, a w ostatnich pięciu latach mamy do czynienia z przyrostem finansowania z 80 mld zł do ponad 120 mld zł? – pytał.

– To nie są ustawy, które się zaopiekowały tymi, którzy zarabiają po 30 tys. zł i więcej, bo są też tacy. Były kierowane do fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, salowych, położnych. Oni otrzymują nawet po 1000 zł podwyżki. Wyłożyliśmy 4 mld zł w ujęciu półrocznym, a rocznym 8 mld zł, na wynagrodzenia medyków. To są realne pieniądze – przekonywał Niedzielski.

– Teraz, gdy te 7 proc. PKB przestało być tylko projektem – trafiło do Senatu – będziemy ustalać ścieżkę wzrostu płac na przyszłość. Prowadzimy rozmowy ze środowiskiem, ze związkami, dobrze się dogadujemy z większością, poza Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, który zarzuca nam brak dialogu, a równocześnie wycofuje się z Zespołu Trójstronnego – zaznaczył minister zdrowia.

– Dziwią mnie te protesty, gdyż przez ostatnie dziesięciolecia nikt nie wyłożył tylu pieniędzy na zdrowie, co my. Nikt dotychczas nie zagwarantował też nieprzekraczalnego w dół gwarantowanego minimum wynagrodzenia – argumentował Niedzielski. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • krycha

  18 sierpnia, 2021 at 3:06 pm

  „przez ostatnie dziesięciolecia nikt nie wyłożył tylu pieniędzy na zdrowie, co my”

  Rzeczywiście, wygląda na to, że im głębszy lokdałn tym kasy macie więcej. Rozrzucacie ją jak pijany straganiarz w knajpie go-go.

  I nie są to pieniądze „na zdrowie” lecz na ZBRODNIĘ!

  Postępujecie dokładnie jak Hitler, który podpisał w życiu tylko jeden rozkaz, ten o wymordowaniu ludzi chorych psychicznie. To samo robi rząd, który swoje decyzje ogłasza gojom przez telewizor! A jego SS wymusza na gojach ich stosowanie.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk