PolitykaKoniec targów. Sześciu posłów w kole Porozumienia. Klub PiS ma 227 posłów

Nasza Polska17 sierpnia, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Sześciu posłów pozostało w kole Porozumienia, które zostało już zarejestrowane; poseł Andrzej Gut-Mostowy, który został powołany we wtorek na wiceministra rozwoju i technologii, zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu i pozostał w klubie PiS liczącym obecnie 227 posłów.

Po zdymisjonowaniu lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina członkowie jego ugrupowania, którzy wchodzili w skład rządu podali się do dymisji. Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT).

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek, która pozostała z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu. Pozostali wiceministrowie – Ociepa, Piechowiak i Murdzek odeszli z Porozumienia, pozostali w klubie PiS i ich dymisje nie zostały przyjęte.

Z kolei we wtorek szef rządu powołał Andrzeja Guta-Mostowego i Grzegorza Piechowiaka na sekretarzy stanu oraz Olgę Semeniuk i Marka Niedużaka na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Andrzej Gut-Mostowy w ubiegłym tygodniu informował, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie swojego członkostwa w Porozumieniu. Ostatecznie koło parlamentarne Porozumienia zostało zarejestrowane, a informacja o jego utworzeniu pojawiła się w poniedziałek na stronie internetowej Sejmu. W kole znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

Gut-Mostowy w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku we wtorek poinformował, że zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu.

„Uznałem, że wszelkie działania, które by miały podważyć umowę, doprowadzić do upadku tego rządu, przedterminowych wyborów są niedobre i szkodliwe, dlatego w imię dotrzymywania umów, a także odpowiedzialności za Polskę uznałem, ze lepsze będzie ustabilizowanie sytuacji w parlamencie” – powiedział wiceszef MRiT.

„Jestem zaszczycony, że premier zaproponował mi dalszą pracę dla dobra polskiej turystyki. Przyjąłem tę nominację” – dodał Gut-Mostowy.

Andrzej Sośnierz pozostał obecnie w kole Polskie Sprawy.

Porozumienie w wyborach parlamentarnych wprowadziło 18 posłów oraz 2 senatorów. Wszyscy startowali z list Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak politycy koalicyjnej Solidarnej Polski. W wyniku sporu o kierownictwo w partii z Adamem Bielanem zwolennicy Jarosława Gowina zdecydowali o wykreśleniu z listy członków ugrupowania Michała Cieślaka, Kamila Bortniczuka, Włodzimierza Tomaszewskiego i Jacka Żalka; wcześniej Porozumienie opuściła Jadwiga Emilewicz.

Przed dymisją swojego lidera Porozumienie miało 13 posłów (z czego dwoje było poza klubem PiS) oraz 2 senatorów. Ostatecznie z liderem ugrupowania Jarosławem Gowinem w kole parlamentarnym pozostało 6 współpracowników – 5 posłów i 1 senator. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + dwa =