PolskaRosną ceny szczepionek przeciwko grypie

Karol Kwiatkowski16 sierpnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rosną ceny szczepionek na grypę; w czerwcu była pierwsza podwyżka i nie ostatnia – wynika z informacji „Dziennika Gazeta Prawna”.

„Z ostatniej listy refundacyjnej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że cena preparatu Sanofi, jednej z dwóch firm sprzedających na polskim rynku szczepionki przeciw grypie, zwiększyła się o ponad 10 proc. – z 45,7 zł do 51,5 zł. Prawdopodobnie na wrześniowej liście droższy będzie też preparat drugiego producenta” – pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje „DGP”, branża twierdzi, że bez tej zmiany byłby kłopot z dostępnością produktu w Polsce. „W sytuacji niskich cen i wysokiego popytu, przewyższającego podaż nie tylko w Europie, lecz także na świecie, preparat byłby kierowany do krajów oferujących za niego więcej pieniędzy. Eksperci tłumaczą ją również coraz wyższą inflacją i rosnącymi kosztami produkcji. Sam Sanofi na pytania o powód podwyżki nie odpowiada” – czytamy.

Według dziennika, resort zdrowia zamówi na nadchodzący sezon 4–5 mln szczepionek. Tylko część z nich trafi do aptek. „Część była negocjowana przez resort w zupełnie innej procedurze: chodzi o tę pulę, która ma być oferowana bezpłatnie i opłacana w całości przez państwo dla niektórych grup. Tego, po jakiej cenie została kupiona, ani ministerstwo, ani firmy nie zdradzają” – podkreśla „DGP”.

Dziennik podał, że Sanofi dostarczy w sumie 2,5 mln, czyli o 85 proc. więcej niż przed rokiem (1,33 mln dawek).(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 − piętnaście =