PolskaGowin: Gut-Mostowy poinformował mnie, że nie wraca do klubu PiS

Magdalena Targańska13 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Poseł Andrzej Gut-Mostowy poinformował mnie, że nie wraca do klubu PiS, natomiast jeżeli chodzi o przynależność do koła Porozumienia – poprosił jeszcze o trochę czasu do namysłu – powiedział w piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Po wyjściu z koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

Gowin był pytany w programie „Tłit” Wirtualnej Polski o przyszłość polityków jego formacji, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, m.in. wiceministra RPiT Andrzeja Guta-Mostowego. „Pan minister Andrzej Gut-Mostowy poinformował mnie, że po pierwsze – nie wraca do klubu PiS-u, po drugie – jego dymisja jest definitywna, po trzecie – nie poprze +lex TVN+, po czwarte – nie poprze tych złych rozwiązań podatkowych, natomiast jeżeli chodzi o przynależność do koła Porozumienia – poprosił jeszcze o trochę czasu do namysłu” – powiedział.

Z kolei Andrzej Gut-Mostowy poinformował PAP, że wciąż nie podjął decyzji w sprawie swojej przynależności parlamentarnej.

„W tej kwestii mogę coś powiedzieć za tydzień, potrzebuję czasu do namysłu” – tak Gut-Mostowy odpowiedział na pytanie PAP o to, czy pozostanie w klubie PiS czy dołączy do koła Porozumienia.

Wszyscy posłowie Porozumienia, głosujący w środę (m.in. nad tzw. ustawą medialną) razem z PiS, czyli Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Mieczysław Baszko oraz Anna Dąbrowska-Banaszek (nie była formalnie członkinią Porozumienia, lecz startowała w wyborach z rekomendacji partii) zdecydowali o pozostaniu w klubie PiS i odeszli z Porozumienia. Formalnie zatem wszyscy, z wyjątkiem Baszki, który odszedł do Partii Republikańskiej, pozostają bezpartyjni.

Wszyscy wiceministrowie z ramienia Porozumienia złożyli również dymisje, w tym Ociepa, Piechowiak, Murdzek, Michałek oraz wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy, który wstrzymał się od głosu podczas głosowania nad tzw. ustawą medialną. Argumentowali to solidarnością z liderem partii Jarosławem Gowinem lub wywiązywaniem się z umowy koalicyjnej, która określała liczbę wiceministrów i ministrów dla koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. W czwartek – jak poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller – premier przyjął dymisję Iwony Michałek. Decyzje w sprawie przyjęcia przez premiera pozostałych czterech dymisji nie zostały jeszcze podjęte. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 4 =