Niemcy/ Setki przypadków antysemityzmu

Karol Kwiatkowski12 sierpnia, 20215 min

Według opracowania Federalnego Ośrodka Badań i Informacji o Antysemityzmie zleconego przez American Jewish Committee (AJC) z siedzibą w Berlinie, między marcem 2020 a marcem 2021 r., naliczono w Niemczech około 560 przypadków antysemityzmu związanych z pandemią koronawirusa. Rok 2020 był rekordowy jeśli chodzi o ilość antysemickich ataków w Niemczech, było ich średnio aż 6 dziennie.

W 57,7 proc. przypadków antysemickie wypowiedzi padały podczas demonstracji. 22,8 proc. incydentów miało miejsce w internecie – informuje telewizja ARD.

Amerykański Komitet Żydowski (AJC) ostrzega przed lekceważeniem uczestników demonstracji przeciwko ograniczeniom pandemicznym. Remko Leemhuis, dyrektor Instytutu Ramera AJC w Berlinie, w zamówionym przez AJC opracowaniu na temat spiskowych teorii pisze: „Niewątpliwie niektóre z mitów spiskowych wyrażanych na tych demonstracjach były tak groteskowe, że wywoływały u widza raczej uśmiech niż niepokój”. Zwraca jednak uwagę, że zamachowcy np. w Halle i Hanau również wierzyli w takie opowieści, które jeszcze przed pandemią były rozpowszechniane w internecie.

Fakt, że w demonstracjach przeciwko ograniczeniom w pandemii uczestniczyli nie tylko prawicowi ekstremiści, ale także osoby spoza tego spektrum, którym „oczywisty antysemityzm nie przeszkadzał, a nawet go podzielali”, podkreśla, że wrogość wobec Żydów nie może być redukowana do „antydemokratycznych prądów” – uważa Remko Leemhuis.

W badaniu eksperci analizują również znaczenie narracji spiskowej o nazwie „QAnon”, która stała się obecnie centralną. Zastanawiają się, czy jest to przykład nowego typu antysemickiego mitu spiskowego. Badanie daje również rady, jak postępować z ludźmi, którzy wierzą w takie legendy. Obejmuje to, między innymi, poświęcenie czasu na dyskusje, zachowanie spokoju i sprawdzanie źródeł.

Żydzi są podczas demonstracji koronasceptyków zniesławiani, a okropności Holokaustu są relatywizowane. Komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu chciałby lepszych środków do zwalczania „prymitywnych teorii spiskowych”.

Na wiecach „antysemickie stereotypy i urazy są często otwarcie pokazywane przez zrównanie środków państwowych z prześladowaniami Żydów podczas narodowego socjalizmu”, ubolewa komisarz rządu federalnego do spraw antysemityzmu Felix Klein w wypowiedzi dla grupy medialnej Funke. Jednocześnie rozpowszechniane są „teorie spiskowe”, które często są skierowane przeciwko Żydom.

W związku z tym „prowadzi rozmowy z władzami miejskimi, aby podjąć lepsze środki (…) w celu podjęcia działań przeciwko tak nikczemnym relatywizacjom Holokaustu, jak noszenie żydowskich gwiazd z napisem +nieszczepiony+ na takich demonstracjach”, powiedział Klein.

W komentarzu do badania AJC Klein powiedział: „Przedstawione badanie po raz kolejny pokazuje społeczną siłę wybuchową protestów przeciwko rządowym środkom powstrzymywania pandemii”.

Antysemityzm wśród niemieckich koronasceptyków wpłynął również na ogólną liczbę przestępstw antysemickich w RFN, która według wstępnych danych w 2020 r. osiągnęła nowy, rekordowy poziom 2275, co daje aż 6 ataków antysemickich dziennie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk