Będą dofinansowania wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej

Magdalena Targańska12 sierpnia, 20213 min

W ramach programu pilotażowego „Poznaj Polskę” będziemy dofinansowywać wycieczki szkolne do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, nauką i polskimi bohaterami narodowymi – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły programu pilotażowego „Poznaj Polskę – nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki”.Celem tej inicjatywy – jak mówił minister – jest dofinansowanie wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, z nauką i z polskimi bohaterami narodowymi.

„Budżet pilotażu w 2021 r. to jest 15 mln zł i w ramach tego przedsięwzięcia będziemy dofinansowywać wycieczki jednodniowe do 5 tys. zł. Wycieczki dwudniowe do 10 tys. zł. i wycieczki trzydniowe do 15 tys. zł” – przekazał Czarnek.

Zaznaczył, że dofinansowanie jest niezależne od maksymalnej liczby uczestników. „Nas nie interesuje do końca, ilu uczestników będzie na tej wycieczce. Jeśli organizatorzy wycieczek do konkretnych miejsc zadbają o to, żeby koszty tej wycieczki były racjonalne, to może to być 80 i 100 uczniów w ramach np. tych 5 tys. zł., przy czym te 5 tys. zł nie może przekroczyć 80 proc. całości kosztów” – wyjaśnił Czarnek.

Wyraził nadzieję, że zainteresowanie programem będzie na tyle duże, że cały budżet zostanie wykorzystany i z wycieczek skorzysta kilkaset tysięcy uczniów.

Dodał, że w programie pilotażowym wytyczono cztery obszary edukacyjne: śladami polskiego państwa podziemnego, śladami kard. Stefana Wyszyńskiego, śladami kultury i dziedzictwa narodowego, a także śladami największych osiągnięć polskiej nauki.

„W tych czterech obszarach chcemy, aby uczniowie i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczyli w wycieczkach, które będą korzystały z wielkiego potencjału edukacyjnego naszych muzeów” – podkreślił minister.

Poinformował, że nabór wniosków rozpocznie się 6 września i potrwa do 30 września.(PAP)

 

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iwona Pałczyńska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk