Kard. Nycz dla Deonu: Ludzie powinni się szczepić

Nasza Polska11 sierpnia, 202126 min

Ludzie powinni się szczepić i potrzebujemy jako społeczeństwo przekroczyć barierę bezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z portalem Deon.pl metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W wywiadzie metropolita warszawski przypomniał, że on sam był hospitalizowany z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.

„Przebywałem w szpitalu w normalnych warunkach, jak inni chorzy w tym czasie. Widziałem wokół siebie dziesiątki ludzi i trud szpitala wokół chorych na Covid-19. Doświadczyłem wiele życzliwości od innych ludzi – fachowców, lekarzy, pielęgniarek i służby zdrowia, i wypowiadam się, jako człowiek doświadczony tą chorobą” – zaznaczył.

Zastrzegł, że choć nie jest fachowcem w tej dziedzinie, jednak w kwestii tej choroby jest „człowiekiem doświadczonym”.

„Mój pogląd nie fachowca, ale człowieka doświadczonego, a zarazem księdza i biskupa jest taki: trzeba w życiu opierać się na jakimś przekonaniu, które bardzo często potrzebuje wiary. Mówię tutaj o wierze w znaczeniu potocznym, bo przecież w całym życiu w coś, czy komuś wierzymy” – zapewnił kard. Nycz.

„W tej dziedzinie wierzę fachowcom, wierzę tym, którzy się znają, wierzę profesorom, badaczom i lekarzom, którzy mają doświadczenie zetknięcia się z wirusem. A znakomita większość z nich i badania, które są dzisiaj znane, pokazują, że ludzie zaszczepieni rzadziej lub całkiem rzadko trafiają do szpitala. Szczepionka na pierwszym miejscu nie jest przeciwko zakażeniu koronawirusem, ale przeciwko przenoszeniu tej choroby i przeciwko temu, żeby ludzie doświadczyli ciężkiej choroby i trafili do szpitala” – ocenił.

Metropolita warszawski przyznał, że wciąż odczuwa skutki przejścia COVID-19.

„Ludzie powinni się szczepić i potrzebujemy jako społeczeństwo przekroczyć barierę bezpieczeństwa. Ci, którzy wypowiadają się w mediach, mają tu wiele do zrobienia – przede wszystkim w kwestii spójnego przekazu. Żeby nie było żadnej taktyki wokół szczepień” – powiedział.

Podkreślił, że wypowiada się na temat szczepień, bo uważa, że „taka jest rola Kościoła i że ten głos powinien być jednoznaczny”. „Bardzo się cieszę, że w tej sprawie tak właśnie wypowiedział się już przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (abp Stanisław Gądecki – PAP), abp Józef Guzdek czy inni biskupi” – zastrzegł kard. Nycz.

Zaznaczył, że daleki jest od nieszanowania czyjejś wolności i przekonań osób, które wyrażają inne poglądy i skądś czerpią wiedzę na ten temat.

„Jest jednak pewien porządek, który trzeba włączyć w tego typu kwestiach nadzwyczajnych, jaką jest sytuacja pandemii koronawirusa, czyli sprawa bezpieczeństwa społecznego. I jeżeli dla tego bezpieczeństwa konieczne są działania, które na podstawie dzisiejszej wiedzy po prostu są potrzebne, to trzeba je wprowadzać, bo wchodzimy już w zakres piątego przykazania, czyli troski o czyjeś zdrowie” – ocenił arcybiskup warszawski.

Dodał, że jest przeciwny stosowaniu kar za nieszczepienie się. „Nie jestem politykiem i nie chcę nim być. Uważam natomiast, że osoby z zawodów zaufania społecznego – lekarze, nauczyciele, duchowni, którzy powinni dać bezpieczeństwo ludziom, z którymi się spotykają, jeśli nie chcą się szczepić, to niech przynajmniej regularnie się badają, żeby innych nie narażać. Chciałbym bardzo, żeby nie ryzykować poważnych przypadków COVID-19, z którymi ludzie będą trafiać do szpitali, bo naprawdę wiem, jak ciężka i trudna jest ta choroba” – podkreślił.

Kard. Kazimierz Nycz przeszedł COVID-19 w kwietniu 2021 r. Zasłabł 1 kwietnia podczas mszy św. krzyżma w archikatedrze warszawskiej, po czym został przewieziony do szpitala MSWiA w Warszawie.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

2 comments

 • Lolek

  11 sierpnia, 2021 at 10:53 am

  Nycz z tego.

  Reply

 • Hofer

  11 sierpnia, 2021 at 1:24 pm

  Nycz, a ty w co wierzysz???

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk