Tusk: To PiS i władza są odpowiedzialne za nieprofesjonalne zachowania policji

Magdalena Targańska10 sierpnia, 202115 min

Jestem pod wielkim wrażeniem doniesień z Lubina; to PiS i władza są odpowiedzialne za nieprofesjonalne zachowania policji, a nie policjanci – mówił we wtorek podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej lider ugrupowania Donald Tusk.

Tusk podkreślał, że „oprócz cynicznej gry podwyżkami dla swoich i dla władzy” rządzący nie zaprzestali – jak mówił – „najbardziej odrażającego ataku, jakim jest atak na polskie kobiety i prawa polskich kobiet”.

„Kiedy powiedziałem, że zgotowali polskim kobietom piekło, że udręką w Polsce bywa wtedy kiedy odbiera się prawa, kiedy minister Czarnek pokazuje, jaka jest rola dla kobiet według jego mniemania, kiedy odbiera się podstawowe poczucie bezpieczeństwa polskiej kobiecie, polskiej matce, a więc kiedy zamienia się życie polskiej kobiety w udrękę – zareagowali niezwykle gwałtownie, że przecież jest świetnie” – mówił Tusk.

Apelował, by nie dali sobie wmówić, „że znają los polskiej rodziny i polskich kobiet tacy eksperci od rodziny i macierzyństwa jak Jarosław Kaczyński, arcybiskup Jędraszewski czy minister Czarnek”.

Kolejny apel, jaki wystosował, był taki, by Polacy „nie dali zarazić się nienawiścią”. „Nie dajmy się napuszczać na siebie, nienawiść nie jest żadnym rozwiązaniem” – mówił.

Nawiązał też do tego, że w piątek 6 sierpnia w Lubinie (Dolnośląskie), po interwencji policji, zmarł 34-letni mieszkaniec tego miasta. Kolejnego dnia policja podała, że mężczyzna zmarł po dwóch godzinach od przewiezienia do szpitala. W mediach pojawiły się jednak relacje świadków zdarzenia, zdaniem których śmierć 34-latka nastąpiła jeszcze podczas interwencji.

„Chciałbym też powiedzieć – bo jestem pod wielkim wrażeniem doniesień z Lubina. To PiS i władza są odpowiedzialne za nieprofesjonalne zachowania policji, a nie policjanci. Nie ma przypadku, że w ostatnich miesiącach, można powiedzieć latach – doświadczaliśmy tego przy protestach kobiet, doświadczamy tego w bardzo wielu sytuacjach (…), że wielu policjantów działa coraz bardziej agresywnie i coraz mniej profesjonalnie. Ale za to odpowiada ta władza, która chce mieć policję i która ma pilnować ich bezpieczeństwa, a nie bezpieczeństwa obywateli” – powiedział Tusk.

Podkreślał, że policjanci zwracają się do niego. Zaznaczał, że przygniatająca większość policjantów i policjantek chce chronić bezpieczeństwo obywateli i porządek w Polsce, a nie przywilejów i bezpieczeństwa władzy. „I jednym z pierwszych zadań nowej władzy będzie przywrócenie godnej służby i prawdziwej misji polskiej policji. I znajdziemy wystarczająco dużo policjantów, którzy pomogą nam w tym” – deklarował. (PAP)

 

autorki: Wiktoria Nicałek, Marta Rawicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk